05/12/2023 19:00 Shipping League 23/24 5 40'

V Group147171856
Minerva Marine1319171766

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον πρώτο της αγώνα (μπήκε με καθυστέρηση στο πρωτάθλημα) στα για την Shipping League A η ομάδα της V Group δεν κατάφερε να πανηγυρίσει και την πρώτη της νίκη με αντίπαλο την έμπειρη ομάδα της Minerva Marine. Το παιχνίδι ήταν πολύ ποιοτικό με το τελικό 56-56 να το αντικατοπτρίζει αυτό με εναλλαγές στο σκορ και πάθος για τη νίκη.

Με man to man ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, με ζώνη η Minerva Marine. Με τον Πλακομιχιελάκη να σκοράρει και να δημιουργεί η Minerva Marine  πήρε τα ηνία του αγώνα (4-9) όμως με Καπώνη να σκοράρει για τη V Group κατάφερε να επιστρέψει και να προηγηθεί (14-13).

Η Minerva Marine άλλαξε την άμυνα της σε man to man και ανέβασε την πίεση της. Με τους Ταμπιζίβα και Ορφανίδη να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 0-12 μετατρέποντας το 21-20 στο 21-32 του ημιχρόνου!

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 26-40 με τρίποντο του Πλακομιχελάκη, με τη V Group να βγάζει εκνευρισμό στον αγώνα. Τα τρίποντα όμως των Νομικό και Νίκα κράτησαν τη διαφορά σε επίπεδα που τους έδινε την ελπίδα για την ανατροπή (38-49).

Στην τέταρτη περίοδο είχαμε βροχή από τρίποντα και από τις 2 ομάδες, συνολικά 7. Η V Group έκανε την προσπάθεια για την ανατροπή, όμως η έμπειρη ομάδα της Minerva Marine έλεγχε το ρυθμό του αγώνα και κράτησε την πρωτοπορία ως το τέλος χωρίς να απειληθεί με το τελικό 56-66 να έρχεται δίκαια.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ορφανίδης, Ταμπιζίβας και Πλακομιχιελακης, προσπάθησαν οι Νομικός και Καπώνης για τους ηττημένους.