68 - 67

29/01/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Veto SA1316182168
Eurobank1517201567

Στον Αγώνα μεταξύ της VETO (η οποία έπαιξαν με 6 μόλις παίκτες) και της UNION EUROBANK, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη και εντυπωσιακή Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές απέναντι στην ζώνη, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, η EUROBANK βρήκε λύσεις από αιφνιδιασμούς του Μυλωνά Ν. και 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ ήταν 8 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά οι παίκτες της VETO λύθηκαν επιθετικά, με 2 assist του Καρκανιά Χ. ισοφάρισαν και οι δύο ομάδες βελτίωσαν τα ποσοστά και τις τελικές επιλογές τους, με το σκορ να είναι 13 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μυλωνά Ν. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών και αμέσως μετά με καλάθι του Μαγκανιώτη Κ. 3 κατοχών, με την VETO να απαντά αμέσως με τρίποντο του Καρκανιά Χ., τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, έχοντας πολύ καλά ποσοστά, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες και το σκορ ήταν 18 – 25 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες συνέχισαν να είναι καθαρές, οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή από assist, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα man, οι αντίπαλοι τους όμως αντέδρασαν καλά και με ένα run 7 – 0 ισοφάρισαν, η EUROBANK απάντησε με δικό της run 5 – 0 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από την αρχή με 2 τρίποντα του Καζαντζή Σ. πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά, οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν, η EUROBANK απάντησε και πάλι με δικό της run και το σκορ ήταν 35 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο αντίπαλοι πίεσαν το τέμπο και επέλεξαν πιο γρήγορες επιθέσεις αλλά παράλληλα διατήρησαν εξαιρετικό spacing και καλά ποσοστά, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 47 – 52.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με σουτ του Μυλωνά Ν. η EUROBANK πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά έπεσαν, η VETO γύρισε σε man, αλλά οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά ευνοήθηκαν από το πιο physical παιχνίδι και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να είναι 51 – 62 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι παίκτες της VETO άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης, η EUROBANK επέβαλε γρήγορο ρυθμό και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους με τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν και το σκορ να είναι 56 – 65 με 2¨ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά η VETO γύρισε και πάλι σε ζώνη 3 – 2, έδειξε μεγάλη μαχητικότητα, δεν άφησε το παιχνίδι και με τρίποντο του Τσατσάνη Κ. (από assist του Χασομέρη Κ.) μείωσε σε 61 – 65 με 40¨ για λήξη και κατοχή για EUROBANK στην οποία οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνα και πάλι ο Τσατσάνης Κ. πήρε το ριμπάουντ και με coast to coast καλάθι μείωσε σε 43 – 65 με 10¨ και κατοχή EUROBANK, το παιχνίδι οδηγηθηκε στην διαδικασία των φάουλ, με το σκορ να είναι 63 – 67 με 8¨ και κατοχή VETO στην οποία με assist του Καρκανιά και μεγάλο τρίποντο του Καζαντζή Σ. το σκορ έγινε 66 – 67 με 6¨ και επαναφορά EUROBANK στην οποία ο Καζαντζής Σ. έκλεψε την μπάλα και με buzzer beater lay up έδωσε το προβάδισμα και την Νίκη στην Ομάδα του!

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καζαντζής Σ. με 27 (7) και Τσατσάνης Κ. με 25 (5), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Ν. με 34 (4) και Δοροβίτσας Γ. με 7 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Ναστούλης