14/05/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 3 40'

Team1234OTT
Minerva Marine101519100962
Vodafone160614170356

Μία τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα της MINERVA MARINE (Shipping League A) απέναντι στην σπουδαία ομάδα της VODAFONE (Commercial League B) με 62-56 στην παράταση (53-53 κανονική διάρκεια), πανηγυρίζοντας έτσι τη μεγάλη πρόκριση στον ημιτελικό του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα της HEMPEL με φόντο την πρόκριση στο μεγάλο τελικό που περιμένει ήδη η ομάδα της SPRING MARINE!

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπυ, με εναλλαγές στο σκορ, όμορφο θέαμα και πολύ σασπένς! Η ομάδα της VODAFONE μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με σκορ από το ζωγραφιστό κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά (5-10 στο πεντάλεπτο) με τη MINERVA MARINE να καταφέρνει να παραμείνει κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα των Πλακομιχελάκη και Γονιδάκη για το 10-16 του δεκαλέπτου.

Με τον Γεωργραντά να πραγματοποιεί φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο (10 πόντοι στο διάστημα αυτό) η MINERVA MARINE έκανε την ανατροπή! Με καλή άμυνα υποχρέωσε τους αντιπάλους της σε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς (ένα τρίποντο του Μεταξά) για το επιμέρους 15-6 του δεκαλέπτου που έφερε το 25-22 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο τέμπο στην επανάληψη. Η MINERVA MARINE βελτίωσε την κυκλοφορία και τα ποσοστά της στην επίθεση, πετυχαίνοντας 4 τρίποντα και 19 πόντους συνολικά. Η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους (38-28) με τη VODAFONE να καταφέρνει να μειώσει στους 7 (43-36) με τρίποντο του Δημητρόπουλου.

Η VODAFONE συνέχισε την προσπάθεια για την ανατροπή. Με ένα σερί 3-11 κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, χάρη στην πιεστική της άμυνα και τα καλάθια των Δημητρόπουλο και Φιλιππίδη. Ο Παναγιωτόπουλος με 4 σερί πόντους και ο Γονιδάκης με ένα κρίσιμο τρίποντο από τη μια και ο Μεταξάς από την άλλη έφεραν τον αγώνα στο ισόπαλο 53-53.

Στην παράταση μίλησε η κλάση του Γεωργαντά ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και τη ψυχολογία για να πάρει τη μεγάλη νίκη και πρόκριση!

Γεωργαντάς με 25 πόντους, 8 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ φλέρταρε με το triple double και ήταν ο καλύτερος του γηπέδου. Γονιδάκης και Ορφανίδης ακολούθησαν σε απόδοση. Μεταξάς και Χατζιδάκης οι καλύτεροι της VODAFONE.

Ταμπιζίβας Παναγιώτης (Παίκτης Minerva Marine)