19/05/2024 21:30 Shipping League C 23/24 2 40'

Wilhelmsen1914181869
Neptune Group91391243

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια  εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της WILHELMSEN με 69-43 επί της ομάδας της NEPTUNE GROUP σε εξ αναβολής αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής της Shipping League C. Η WILHELMSEN με ρεκόρ 6-7 και η NEPTUNE GROUP με 5-8 δεν έχουν ελπίδες για την τετράδα όμως πολεμάνε και οι δύο για το καλύτερο πλασάρισμα και προετοιμάζονται για τα paly off.

Παρά το γεγονός πως η WILHELMSEN είχε μόλις 6 παίκτες ρόστερ πήρε εύκολα τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε μεν παραπάνω επιλογές αλλά δεν είχε την απαραίτητη σκληράδα. Χαρακτηριστικό η μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (47-30) ενδεικτικά του πάθους των γηπεδούχων.

Η WILHELMSEN ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή (12-2 και 19-9) με την NEPTUNE GROUP να μην καταφέρνει να βρει επιθετικό ρυθμό.

Με τους Αλιφέρη (6 σερί πόντοι) και Σιμπατιάν (5 σερί πόντοι) να προσφέρουν επιθετικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν κάπως τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η WILHELMSEN είχε τις λύσεις με το Γεωργοσόπουλο πρωταγωνιστή για το +11 στο ημίχρονο (33-22)

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της WILHELMSEN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και να κερδίζουν σε ενέργεια τους αντιπάλους τους με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς (39-25 και 51-31). Το τελικό +26 (69-43) μιλάει από μόνο του.

Ο Γεωργουσόπουλος με 14 πόντους, 3 μόλις άστοχα σουτ και 15 ριμπάουντ κορυφαίος του αγώνα. Ο Σαββίδης εξίσου εντυπωσιακός με 28 πόντους! Αντωνάκος και Ασλάνογλου ακολούθησαν. Γαζής και Σιμπατιάν οι καλύτεροι για την NEPTUNE GROUP.