30/11/2022 20:00 Shipping League B 22/23 5 40'

Wilhelmsen44131334
Onassis141617552

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής μεταξύ της Wilhelmsen και της Onassis Group οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34-52.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις αλλά ήταν άστοχοι ενώ οι αντίπαλοί τους με αιφνιδιασμούς δοκίμαζαν βιαστικά σουτ τα οποία τους κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας και το σκορ ήταν 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια το γρήγορο γύρισμα της μπάλας των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας που οδηγούσε σε ελεύθερα σουτ και τους βοήθησε να αποκτήσουν ένα διψήφιο προβάδισμα από τους αντιπάλους τους που μέσα από μακρινά σουτ ήταν άστοχοι με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 4-14

Στο δεύτερο 10 λεπτό η άμυνα των παικτών της Onassis Group ήταν τόσο καλά στημένη όπου εκβίαζε το επιθετικό λάθος και με τα κλεψίματα έβρισκε εύκολο σκορ το οποίο ήταν 6 24 στα μισά της περιόδου. Το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο και στο υπόλοιπο της περιόδου με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν επιθετικό ρυθμό και να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 8 30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων βελτίωσαν την επιθετική τους δραστηριότητα καταφέρνοντας μάλιστα να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους στο επιμέρους σκορ 8 7. Στην πορεία φάνηκε ότι η επιθετική βελτίωση τον γηπεδούχο φάνηκε ότι δεν ήταν αποσπασματική και συνέχισε  να βρίσκει σκορ χωρίς ωστόσο όμως η άμυνα τους να παίρνει αντίστοιχα καλό βαθμό και όδευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο πίσω με 26 πόντους 21-47.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν εντελώς χαλαροί λόγω της μεγάλης διαφοράς στο σκορ και εκδήλωνα βιαστικές επιθέσεις τη στιγμή που γηπεδούχοι ακολουθούσαν πιστά το πλάνο τους και αύξαναν το ενεργητικό τους κατεβάζοντας έστω και λίγο τη διαφορά στο 28 50-5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά δόθηκε η ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά δείχνοντας πως μπορούν να βρουν λύση στα επιθετικά προβλήματα τα οποία τους κρατούσαν πίσω στον υπόλοιπο αγώνα.