36 - 37

09/02/2023 20:30 Shipping League B 22/23 13 40'

Wilhelmsen410121036
Sea Pioneer1297937

Στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της Wilhelmsen και της Sea Pioneer οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνει το τελικό 36-37.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης, σε έναν αγώνα όπου ο ρυθμός ήταν αργός. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία εκμεταλλεύτηκε την τρίλεπτη αστοχία των αντιπάλων της και έτσι προηγούνταν με 2-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μετατρέψουν σε καλάθι τις προσπάθειές τους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με εκείνους να βρίσκονται πίσω με 4-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες εκδήλωναν τις προσπάθειές τους αργά και προσεκτικά, με εκείνη η οποία να ευνοείται ή να είναι γηπεδουχος η οποία με 5 πόντους μαζεμένους μείωσε τη διαφορά στο 9-14 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο καμία από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με τις ισορροπίες να μένουν ουσιαστικά ίδιες λόγω κυρίως και των πολλών φάουλ που έκανε. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 14-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένες επιθετικά αφού δυσκολεύονταν για 2 λεπτά να βρουν το στόχο και έτσι το στάτους του αγώνα παρέμεινε σταθερό με τους παίκτες της Sea Pioneer, να βρίσκονται μπροστά με 18-24 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man και έκαναν μεγάλες προσπάθειες να περάσουν εκείνοι μπροστά στο σκορ. Η προσπάθειά τους αυτή είχε αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με ένα πολλά υποσχόμενο για την συνέχεια 26-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όπως αναμενόταν οι παίκτες παρουσιάστηκαν στο παρκέ με πολύ πάθος δεδομένο πως η νίκη ήταν ανοιχτή για όποια από τις 2 πλευρές. Το σκορ ανάμεσα τους ήταν τόσο κοντινά επίπεδα με χαρακτηριστικό παράδειγμα το 33-37 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Sea Pioneer δεν μπορούσαν να βρουν σκορ και έτσι βασίστηκαν στην άμυνά τους για να αποτρέψουν την ισοφάριση ή το προσπέρασμα από τους αντιπάλους τους. Πέτυχαν για 2 λεπτά να κρατήσουν το σκορ σταθερά στο 35-37 και να καταφέρουν μέχρι στο τελευταίο λεπτό να δεχθούν μόλις ένα πόντο και έτσι να πάρουν ένα πολύ αγχωτικό για εκείνους ροζ φύλλο αγώνα.