46 - 53

11/02/2016 22:00 League A 15/16 40'

Yolo78131846
Nestle915171253

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Yolo και της Nestlé, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, αλλά με βιαστικές επιθέσεις, αβίαστα λάθη και το παιχνίδι χωρίς σκορ στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι δύο ομάδες άρχισαν να ζεσταίνονται επιθετικά, να έχουν καλύτερα πατήματα αλλά η Nestle με καλύτερα ποσοστά να παίρνει ένα προβάδισμα 2 κατόχων με τη περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 7–9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες νευρικές, χωρίς ρυθμό και με χαμηλά ποσοστά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 11 – 16. Στο δεύτερο μισό η Nestle ανέβασε ταχύτητα και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήρε μια διψήφια διαφορά με το σκορ να είναι 11 – 21, 3:30” λεπτά πριν το τέλος. Στη πορεία η ομάδα της Yolo γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2–3, αλλά το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες νευρικές στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά με τη Yolo σιγά-σιγά να δείχνει σημάδια ζωής, μαχητικότητα και με καλύτερες άμυνες μείωσε σε 22 – 27 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό, με καλύτερα ποσοστά και από τις δύο πλευρές με την ομάδα της Nestlé όμως να ξαναχτίζει μια διαφορά + 10 πόντων (κυρίως λόγω της ευστοχίας της από τη γραμμή των τριών πόντων στα τελευταία δύο λεπτά) και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 28 – 41.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι γύρισαν και πάλι σε άμυνα man και με καλύτερη ενέργεια από την αρχή, έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε 7 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και μείωσαν σε 4 πόντους στα μισά της περιόδου με τους παίκτες της Nestlé να παρουσιάζονται νευρικοί και χωρίς καλές τελικές επιλογές μπροστά με το σκορ να είναι 43 – 47, 3 λεπτά πριν το τέλος. Τελευταία 3 λεπτά και οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια, έδειξαν μαχητικότητά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες αλλά με την ομάδα της Nestlé να διατηρεί μια διαφορά + 2 κατόχων και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χατζηηλίας Π. με 14, και Σαρλής Ε. με 12 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαφέρης Δ. με 15 (2) και Αρβανιτίδης Σ. με 6 (2) πόντους αντίστοιχα.