Ολυμπιακή Ζυθοποιία — Openbet

05/07/2024 20:15 Commercial League D Playoffs 23/24 40'

Ολοκλήρωσε το break  η ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ (5) νικώντας για δεύτερη φορά με 62-55 την ομάδα της OPENBET (4) κατακτώντας έτσι την πρόκριση στην τετράδα της Commercial League D όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της INTRACOM TELECOM!

Η ομάδα της OPENBET μπήκε δυνατά και συγκεντρωμένα στον αγώνα βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων της. Μετά το αρχικό 2-0 για την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ η OPENBET έκανε ένα 0-11 σερί με τον Νιαρχάκο πρωταγωνιστή και τον Σαντέκ να σκοράρει από την περιφέρεια. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ με τον Μεγαλοοικονόμου να σκοράρει από το ζωγραφιστό και τον Σωτηράκη  να πετυχαίνει 2 τρίποντα μάζεψε άμεσα τη διαφορά, πέρασε και μπροστά με 17-16 με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά με 17-18.

Η OPENBET συνέχισε να περνάει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και να εκμεταλλεύεται τα κενά της άμυνας ζώνης των αντιπάλων της διατηρώντας έτσι μια διαφορά 2-3 κατοχών (17-2, 20-26, 28-34). Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ κυρίως με καλάθια από την περιφέρεια (3 τρίποντα) παρέμενε κοντά στο σκορ για το 31-34 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπυ συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ένταση και ενέργεια και από τους δύο, όμως και αρκετά λάθη και αστοχία. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ  με τον Τσούτση κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα (40-40) όμως ένα μικρό σερί 0-6  έφερε την OPENBET σε θέση οδηγού πριν την τελική ευθεία του αγώνα (40-46).

Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ  κράταγε το καλύτερο για το τέλος και επιθετικά και αμυντικά! Ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, πίεσε πολύ την μπάλα και πέτυχε μεγάλα σουτ. Με ένα γρήγορο 6-0 ισοφάρισε σε 46-46 και χάρη σε δύο μεγάλα τρίποντα των Φιρτικιάδη και Σωτηράκη πήρε κεφάλι στο σκορ (50-48 και 58-54). Η OPENBET ήταν άστοχη και αρκετά κουρασμένη στο τέλος με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να κατακτά τη νίκη και τη μεγάλη πρόκριση!

Σωτηράκης, Χρονόπουλος, Μεγαλοοικονόμου και Τσούτσης οι κορυφαίοι των νικητών. Νιαρχάκος και Σαντέκ καλύτεροι για την OPENBET.

Χρονόπουλος Βασίλης (Παίκτης ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ)