55 - 61

04/02/2018 14:30 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική1212141755
Mytilineos211814861

Στον Αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές στις τελικές επιλογές τους και είχαν χαμηλά ποσοστά, όμως ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ μετά τα πρώτα 2 λεπτά πίεσε το τέμπο, οι δύο αντίπαλοι ζεστάθηκαν από την γραμμή των 3 πόντων και το σκορ ήταν 6 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να τρέχουν το γήπεδο και να βρίσκουν καλάθια σε αιφνιδισμούς με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στις 3 κατοχές και η περίοδος να κλείσει με σκορ 12- 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ με τρίποντο του Μακρόπουλου Χ. μείωσε σε 2 κατοχές και γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3 αλλά ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ και πάλι επέβαλε γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι και συνέχισε να ευνοείται από αυτό παίρνοντας διψήφια διαφορά και το σκορ ήταν 18 – 29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε μακρινά χωρίς ρυθμό σουτ και να βλέπουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 39.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και να κερδίζουν στο επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου (μειώνοντας σε 4 πόντους με 4′ για λήξη) αλλά και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και καθαρό μυαλό παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας, Αποστολίδης