Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ

02/12/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 77.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες αλλά και βιαστικές επιθέσεις, έχοντας πολλές προσπάθειες από την γραμμή των 3 πόντων στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, έδειξαν υπομονή, γύρισαν την μπάλα και σημάδεψαν την ρακέτα των αντιπάλων με το σκορ να είναι 7 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έβγαλαν και πάλι μεγάλη ενέργεια παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ αλλά το τέμπο του αγώνα ανέβηκε και πάλι κάτι που ευνόησε τον Τοξότη ο οποίος με τρίποντο του ΠΙΤΣΙΝΟΥ Α. έκλεισε την περίοδο με σκορ 11 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τρίποντο του ΠΙΤΣΙΝΟΥ Α. πήραν προβάδισμα 14 πόντων, με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical, τα ποσοστά έπεσαν, το παιχνίδι παρέμεινε γρήγορο, ο ΔΣΑ γύρισε σε ζώνη 2 – 3 αλλά οι αντίπαλοι του συνέχισαν να ευνοούνται από τον γρήγορο ρυθμό και πάλι με διαδοχικά τρίποντα κατάφεραν να σπάσουν την ζώνη ανεβάζοντας την διαφορα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 19 – 39.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΑ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα και τους παίκτες του Τοξότη να συνεχίζουν να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΙΝΤΖΙΑΣ Α. με 18 (3) και ΡΟΥΣΣΟΣ Ν. με 11 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΙΤΣΙΝΟΣ Α. με 18 (5) και ΑΣΗΜΑΚΗΣ Ν. με 11 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Μαρτινάκος