10/05/2018 21:00 Play Off Major Super League 17/18 40'

Δ.Σ. Πειραιά1509070839
Novibet0316211252

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε ένα παιχνίδι κατάταξης και ανατροπών η ομάδα της Novibet πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα και ταυτόχρονα πρόκριση για το ματς που θα κρίνει  την 5η θέση στην Super league κατηγορία απέναντι στην αποδεκατισμένη ομάδα του Δ.Σ.Π. Η ομάδα των δικηγόρων κυριάρχησε στο 1ο ημίχρονο, ενώ η ο ομάδα της Novibet βελτιώθηκε σημαντικά και καθάρισε το ματς στο 2ο.

Το ματς ξεκίνησε με τους παίχτες του Δ.Σ.Π να μπαίνουν με το γκάζι πατημένο στο παρκέ και με εξαιρετικά πιεστική άμυνα κράτησαν την αντίπαλη ομάδα στο 0 μέχρι περίπου μισό δεκάλεπτο. Καρδαράς, Κωλλέτης και Παπαθανασίου έδωσαν αέρα 8 πόντων στην ομάδα τους ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 14 – 03! Οι παίχτες της Novibet είχαν κυριολεκτικά μπλοκάρει επιθετικά μιας και η ζώνη των αντιπάλων τους ήταν απροσπέλαστη. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν ένα καλάθι με τον Τσαγκλή και μια βολή με τον Γκύζη.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει κι άλλο. Ο Παπαθανασίου που ήταν σε εξαιρετική μέρα με ένα δίποντο, μια βολή και ένα τρίποντο έκανε το σκορ 21 – 07 υπέρ της ομάδας του. Από εκείνο όμως το σημείο οι παίχτες της Novibet βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους και στις 2 πλευρές του γηπέδου και μέσα σε λίγα λεπτά μείωσαν σημαντικά την εις βάρους τους διαφορά. Κατσιώρης, Καλογιάννης, Τσαγκλής και Αραμπατζής Ι κατάφεραν στην λήξη του ημιχρόνου να μειώσουν σε 21 – 19, αλλά ένα τρίποντο στο τέλος από τον Ξυλαρδιστό διαμόρφωσε το σκορ στο 20’ σε 24 – 19.

Στο 3ο δεκάλεπτο έγινε η ολική ανατροπή αφού οι αγωνιστική βελτίωση από την μια και η αγωνιστική καθίζηση από την άλλη άλλαξε εντελώς το σκηνικό. Αρχικά ένα τρίποντο από τον Ξυλαρδιστό έδωσε προσωρινά έναν αέρα 8 πόντων στην ομάδα του αλλά η συνέχεια ήταν αρνητική για την ομάδα του Δ.Σ.Π. Τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση από τους παίχτες της Novibet όπου με εξαιρετική άμυνα έκλεισε κάθε δίοδο στο δικό της καλάθι. Αραμπατζής Β, Τσαγκλής και Καλογιάννης με την επιθετική τους συμβολή αφού έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα, έδωσαν μια διαφορά 9 πόντων στην λήξη του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 31 – 40.

Στην τελευταία περίοδο η εξαιρετική διαχείριση της διαφοράς από τους παίχτες της Novibet ήταν η αιτία που τους έκανε να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π είχαν ξεμείνει από φρεσκάδα και ενέργεια με αποτέλεσμα να αποδεχτούν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Έτσι το σφύριγμα της λήξης του αγώνα βρήκε την ομάδα της Novibet να φεύγει νικήτρια με σκορ 39 – 52.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Καλογιάννης με 15 πόντους, ενώ για την ομάδα του Δ.Σ.Π βοήθησε σημαντικά ο Παπαθανασίου με 13.

Διαιτητές : Τηγάνης , Γκανής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γκύζης Ιωάννης (Παίχτης Novibet) : “Καλησπέρα. Ήταν ένα δύσκολο ματς. Η άλλη ομάδα είχε τραυματίες πολλούς. Εμείς ξεκινήσαμε λίγο νωθρά αλλά το γυρίσαμε γιατί μας έπαιζαν ζώνη σε όλο το παιχνίδι. Εντάξει πάμε 5η θέση. Ικανοποιημένοι, θα μπορούσαμε με περισσότερη προπόνηση να είμαστε και πρώτοι. Ευχαριστώ πάρα πολύ.”

Τσάκωνας Ευάγγελος (Παίχτης Δ.Σ.Π) : “Ήμασταν κάκιστοι. Στο 1ο ημίχρονο τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα, αλλά στην συνέχεια μας πήρε η κάτω βόλτα.”