Ελληνικά Πετρέλαια161291148
DHL222413766

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Τρίτο σερί παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, αυτή τη φορά όμως για το θεσμό του κυπέλλου, με τη DHL να παίρνει μια εύκολη νίκη με 66-48 και να προκρίνεται στους 4 του θεσμού όπου την περιμένει η ομάδα της STOIXIMAN, ενώ η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με τη νίκη της επί της UNION EUROBANK είναι ήδη στον τελικό! Η ομάδα του Λιόμα έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε 46 πόντους και μετέτρεψε το 2ο σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ παρουσιάστηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες βασικών τους παικτών, προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, όμως οι ελλείψεις της δεν της επέτρεψαν να είναι ανταγωνιστική.

Μόνο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίροπο. Η DHL ξεκίνησε δυνατά με τον Παπαδάκη να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του (6-0). Η ομάδα των διυλιστηρίων αντέδρασε και κυρίως με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα πλησίασε στο σκορ και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Κουτούζη (11-12), στο μοναδικό τους προβάδισμα. Τρίποντα των Μανωλέα και Μπουτσικάκη έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην DHL για το +6 του δεκαλέπτου (22-16).

Η είσοδος του Μακρινού άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς. Σχεδόν αθόρυβα πέτυχε 14 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με 2 τρίποντα του μετρ του είδους Μπουτσικάκη εκτόξευσαν τη διαφορά στα ύψη, με τη DHL να τρέχει ένα σερί 16-0 κάνοντας το 17-16 σε 33-16! Τα ΕΛ.ΠΕ. δεν κατάφεραν στο διάστημα αυτό ούτε να περιορίσουν την επίθεση των αντιπάλων τους αλλά ούτε και να σκοράρουν αξιόπιστα στην επίθεση, με τους παίκτες του Καλαφατάκη να είναι νευρικοί και να χάνουν εύκολα καλάθια κάτω από τη ρακέτα. Το +18 (46-28) του ημιχρόνου αντικατόπτριζε την εικόνα των δύο ομάδων!

Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει στο 2ο ημίχρονο για να φτάσει τη μέγιστη τιμή της στο +26 (59-33), με τη DHL να αφήνει το πόδι από το γκάζι στη συνέχεια και τις 2 ομάδες να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και αποφυγής τραυματισμών ενόψη της δύσκολης συνέχειας. Το τελικό 66-48 ήρθε φυσιολογικά.

Σπουδαία εμφάνιση σχεδόν από τους Παπαδάκη και Μακρίνο, ειδικά στο παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο ήταν ασταμάτητοι! Αθόρυβοι δουλειά ο Μανωλέας,  θετικοί οι Τσούνης και Μπουτσικάκης. Προσπάθησε ο Κουτούζης, όμως με τόσες απουσίες αναγκάστηκε να σπαταλήσει δυνάμεις και να μην έχει καλή τελική προσπάθεια, ξεχώρισαν και οι Κατζέλης και Νταλακούρας. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους την επόμενη Πέμπτη στο 3ο ματς της σειράς της Elite Major League, που θα είναι το 4ο στη σειρά μεταξύ τους και το πλέον καθοριστικό!

Διαιτητές : Μακρής, Ρηγόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σβολόπουλος Τάσος (Αρχηγός ΕΛ.ΠΕ):

Συγχαρητήρια στα παιδιά της DHL. Εμείς παρουσιαστήκαμε με πολλές ελλείψεις αλλά και πάλι επειδή οι παρόντες γράφουν ιστορία δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε δικαιολογίες. Καλή συνέχεια στα παιδιά της DHL …..αλλά μόνο στην διοργάνωση του Κυπέλου καθώς στο πρωτάθλημα αν τους ευχηθώ καλή συνέχεια θα είναι σαν να εύχομαι εναντίον της ομάδας μου μιας και παίζουμε αντίπαλοι και στα Play off.

Μανωλέας Νίκος (Παίκτης DHL):

Σήμερα έγινε ένα ωραίο παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων. Η ομάδα των πετρελαίων είναι πλέον γνωστή σε εμάς μιας και ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι μου παίζουμε. Είχαν απουσίες τα παιδιά και εμείς με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και καλή άμυνα μπορέσαμε να τρέξουμε σε αιφνιδιασμούς, ενώ παράλληλα ήμασταν εύστοχοι και από μακριά. Στη συνέχεια, ήμασταν σοβαροί και κρατήσαμε μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος. Το αφήνουμε πίσω μας όμως γιατί την επόμενη βδομάδα που παίζουμε για το πρωτάθλημα θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Ευχαριστώ. “