54 - 75

15/04/2018 14:30 Elite League B 17/18 40'

EY1511121654
Petrogaz1328122275

Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου για τις 2 ομάδες, η Petrogaz κατάφερε να επικρατήσει σχετικά εύκολα την ελλιπέστατη ΕΥ με 75-54. Έτσι, η Petrogaz κατέλαβε την 5η θέση, με την ΕΥ να βρίσκεται μια θέση παρακάτω, στην 6η.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις 2 ομάδες να βαδίζουν δίπλα στο σκορ. Η ΕΥ ήταν όμως αυτή που κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-13, βασιζόμενη στα καλά ποσοστά της από τα 6,75. Στην 2η περίοδο με τον Παπαδρόσο να αναλαμβάνει δράση τόσο εκτελεστικά, αλλά και μοιράζοντας σωστά το παιχνίδι, η Petrogaz πήρε το προβάδισμα φτάνοντας στα μισά της περιόδου στο +7 (17-24). Η ΕΥ προσπάθησε να αντιδράσει με ένα γρήγορο 4-0, αλλά η Petrogaz είχε βρει πλέον ρυθμό. Έτσι, κατάφερε να ανεβάσει ξανά την διαφορά, φτάνοντας την μέχρι και το +18 (23-41), πριν κλείσει εν τέλει το ημίχρονο στο 26-41.

Στην 3η περίοδο, η ΕΥ προσπάθησε μέσω του Κοκαράκη να βρει κάποιες λύσεις ώστε να μειώσει την διαφορά, αλλά η Petrogaz είχε πάντα τις απαντήσεις. Έτσι, η διαφορά στο τέλος της περιόδου έμεινε αμετάβλητη (38-53). Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την επικράτηση στην ρακέτα του Καλαντωνέα, ανέβασαν την διαφορά έως και το +24 (43-67), δίνοντας ουσιαστικά και τυπικά τέλος στο παιχνίδι. Εν τέλει, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 54-75.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Παπαδρόσος με 19π και 5 ασίστ, ενώ σπουδαίο ματς πραγματοποίησαν κι οι Καρυάτης και Καλαντωνέας με 13π. έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, η ΕΥ είχε ως κορυφαίο τον Κοκαράκη με 23π., ενώ κι ο Μανιατάκης πρόσθεσε 16π.

Διαιτητές : Ορφανός, Δράκος