28/01/2018 16:00 Super League B 17/18 40'

Mytilineos2524162489
Chronotechnica Dinosaurs715161351

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον αγώνα μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και των DINOSAURS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 89 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο, τους δύο αντιπάλους όμως να παρουσιάζονται νευρικοί στις τελικές επιλογές, έχοντας παράλληλα αρκετά αβίαστα λάθη, έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά και στη συνέχεια αλλά ο Μυτιληναίος βρίσκοντας λύσεις σε αιφνιδιασμούς διαμόρφωσε το σκορ σε 6 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι DINOSAURS συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, βασιζόμενοι κυρίως σε χωρίς ρυθμό προσωπικές ενέργειες με αποτέλεσμα να δούν τους γηπεδούχους να μετατρέπουν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να είναι 25 –  7 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν ζέστες από την αρχή, με τον ρυθμό του αγώνα να παραμένει γρήγορος, τους παίκτες να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι να ευνοούνται και πάλι από αυτό ανεβάζοντας την διαφορά στους 20+ πόντους και το σκορ ήταν 49-22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά να ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα και τους παίκτες του Μυτιληναίου να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καπαρελιώτης Ν. με 28 (4) και Βυζάντιος Δ. με 25, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουντζούρης Δ. με 13 και Μουρμούρης Π. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Γρίβα