ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε. vs OTE COSMOTE 2

18/06/2019 20:40 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

Σε έναν σπουδαίο ημιτελικό η ομάδα του OTE COSMOTE πήρε τη νίκη με 67-45,έκανε το 2-0 απέναντι στην ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της THALPIS! Η τελική διαφορά των 22 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ να κυνηγάει για τρία δεκάλεπτα την αντίπαλο της και τον ΟΤΕ COSMOTE να καταφέρνει να ξεφύγει στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα του Κατσαΐτη. Με πιεστική άμυνα και επιθέσεις κοντά στη ρακέτα από Γρυλλάκη, Κοντογιάννη και Λεμονιά ο ΟΤΕ πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ έβγαζε ενέργεια αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχη στην τελική προσπάθεια με τον Βλάχο να πετυχαίνει όλους τους πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο (5-14).

Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε την επιθετική άνοδο της ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ, με τον Διαμαντόπουλο να παίρνει πρωτοβουλίες, να πετυχαίνει 2 πολύ δύσκολα τρίποντα και έχοντας 4/6 βολές να οδηγεί την ομάδα του στη μείωση του σκορ. Ο Δακούτρος από την άλλη ήταν ο λόγος που ο ΟΤΕ COSMOTE διατήρησε το προβάδισμα καθώς πέτυχε 10 πόντους στην 2η περίοδο (24-30)!

Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ μείωσε και άλλο τη διαφορά φτάνοντας την στην ελάχιστη τιμή της στον ένα πόντο (29-30 και 31-32) με το Μεγαλοοικονόμου να βγαίνει μπροστά και τον Βλάχο να πετυχαίνει τις βολές από τα πολλά φάουλ που κέρδισε! Τα τρίποντα όμως των Βιδάλη, Ριζικό και Μόντι (ο ΟΤΕ δεν είχε κανένα τρίποντο στο 1ο ημίχρονο) έφεραν ξανά τον OTE COSMOTE σε θέση οδηγού με προβάδισμα 4 κατοχών (41-49).

Το +8 έδινε ένα καλό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους όμως δεν ήταν διαφορά ασφαλείας. Όμως η 4η περίοδος άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του OTE COSMOTE. Η άμυνα τους βελτιώθηκε, στην επίθεση τα σουτ μπαίνανε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση όσο η διαφορά αυξανόταν και έτσι φτάσαμε σε ένα επιμέρους 18-4 που τους έδωσε τελικά μια εύκολη νίκη!

Οι Δακούρτος, Λεμονιά και Ριζικός ξεχώρισαν για τον ΟΤΕ COSMOTE με τους Γρυλλάκη, Δημητράτο και Βιδάλη να προσφέρουν! Οι Διαμαντόπουλος, Βλάχος και Μεγαλοοικονόμου οι καλύτεροι για την ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ!

Διαιτητές : Τάτσης, Δράκος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Διαμαντόπουλος Σταμάτης (Αρχηγός ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ) :

” Η αλήθεια είναι πως μείναμε από δυνάμεις στο τέλος. Ήμασταν και εκτός αγωνιστικής δράσης 2 εβδομάδες, εγώ μετά το διάστρεμμα που έπαθα σήμερα πρώτη φορά τρέχω. Δεν μπορούσαμε, δίκαια κερδίσανε τα παιδιά, δεν μπορούμε να πούμε κάτι, ήταν καλύτεροι. Είχαν περισσότερες ανάσες, ήταν στρατός ολόκληρος γύρω στους 20! Μέχρι το 30 35 ήμασταν κοντά, μετά μείναμε από δυνάμεις. Καλή συνέχεια στα παιδιά. Του χρόνου!”

Κατσαΐτης Γιώργος (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ OTE COSMOTE) :

Σίγουρα για παιχνίδι ημιτελικού ήμασταν κακοί για 3 δεκάλεπτα κυρίως αμυντικά δίνοντας πολλά εύκολα φάουλ και βολές, είχαμε πολύ κακή αντιμετώπιση στα ριμπάουντ ενώ αφήσαμε του αντιπάλους μας να μας τρέξουν και στο ανοιχτό γήπεδο. Παρ όλα αυτά μπορέσαμε να διαχειριστούμε το σκορ μέχρι το 4ο δεκάλεπτο όπου εκεί μειώσαμε τα λάθη μας σφίξαμε και παίξαμε πιο έξυπνα στην άμυνα μας ενώ βρήκαμε και κάποιους εύκολους πόντους στο transition. Συγχαρητήρια στην Ομάδα για την προσπάθεια και την πρόκριση στον τελικό. Καλή επιτυχία και στην Ο.Ζ. στην δική της προσπάθεια στη συνέχεια και ευχαριστούμε για τα 2 παιχνίδια όπως διεξήχθησαν!”