71 - 52

15/11/2023 22:00 Super League 23/24 2 40'

Σκλαβενίτης1118212171
Σ.Υ.Τ.Α.171861152

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ του Σκλαβενίτη και του Σ.Υ.Τ.Α, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και ρυθμό, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 9-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο έπεσε οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες αλλά ο Σκλαβενίτης κόλλησε επιθετικά σκοράροντας μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες και των δύο ομάδων επέλεξαν σετ επιθέσεις έχοντας παράλληλα γρήγορες τελικές επιλογές με το σκορ να είναι  23-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άσκησαν press, οι παίκτες του ΣΥΤΑ αντέδρασαν καλά και το έσπασαν με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-35.

Στο 3ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες του Σκλαβενίτη μπήκαν πιο δυναμικά και με πρωταγωνιστή τον Στρατομήτρο Τ. πέρασαν μπροστά στο σκορ ενώ παράλληλα περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε μόλις 6 πόντους με αποτέλεσμα να κερδίσουν το σκορ της επιμέρους περιόδου 21-6 και αυτή να κλείσει με σκορ 50-41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΣΥΤΑ να συνεχίζουν να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος αλλά παραλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του Σκλαβενίτη να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και να διερύνουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με αποτέλεσμα να πάρουν την Νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.