78 - 83

29/03/2022 21:30 Elite League 21/22 5 40'

Σκλαβενίτης1522221978
Motor Oil2714241883

Στον Αγώνα της 5ης αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της Σκλαβενίτης  και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78-83.

Στην αρχή του αγώνα  ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι ομάδες για να αμυνθούν πετυχημένα επιστράτευσαν το σχηματισμό ζώνης. Η ομάδα που ξεκίνησε με προβάδισμα ήταν η φιλοξενούμενη με 0-4 στα πρώτα 2 λεπτά. Αργότερα οι επιθέσεις των φιλοξενούμενων πήραν φωτιά  και το σκορ ήταν  6-18 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια βρήκαν τον επιθετικό τους ρυθμό και οι γηπεδούχοι προσφέροντας στο παιχνίδι ωραίες συνεργασίες και οι 2 ομάδες, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-27.

Στο 2ο δεκάλεπτο η δυνατή άμυνα των γηπεδούχων περιόρισαν την επιθετική αποτελεσματικότητα των αντιπάλων τους που αρχικά για 2 λεπτά είχαν μείνει άποντοι και δυσκολεύτηκαν να γίνουν παραγωγικοί σκοράροντας μόλις 5 μέχρι τα μισά της περιόδου δεχόμενοι 13. Στο υπόλοιπο της περιόδου, τα πολλά φάουλ επικράτησαν με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-41.

Στο 2ο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος και οι ομάδες εξακολούθησαν να έχουν το ίδιο τρόπο άμυνας. Οι παίκτες και των 2 ομάδων συνέχισαν να κονταροχτυπιούνται ισάξια και παρά την αλλαγή της άμυνας των γηπεδούχων σε ατομική, η διαφορά δεν μεταβλήθηκε αφού ήταν 49-53 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, πολλά τρίποντα επιχειρήθηκαν τα οποία ήταν κυρίως άστοχα. Παρόλα αυτά ήταν αποτελεσματικές συνολικά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 59-65.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό για να διεκδικήσουν τη νίκη και έπαιζαν γεμάτοι ενέργεια χωρίς όμως να έχει μεγάλη διακύμανση το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη  λήξη (67-72). Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Σκλαβενίτης έκαναν τη ανατροπή 2 λεπτά πριν το τέλος βγαίνοντας μπροστά με 77-76. Σε αυτό το σημείο όμως οι παίκτες της Motor Oil έδειξαν ψυχραιμία και ωριμότητα, δεν επηρεάστηκαν και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 78-83.