38 - 67

15/02/2024 22:00 Super League 23/24 12 40'

Σ.Υ.Τ.Α.12145738
Deloitte1314231767

Ρεβάνς από την ήττα της στον πρώτο γύρο και τη μοναδική μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα πήρε η ομάδα της DELOITTE απέναντι στην ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α κερδίζοντας με 38-67. Έτσι με ρεκόρ 6-1 η ομάδα της DELOITTE δείχνει ικανή για την κορυφή στην Super League. Ο Σ.Υ.Τ.Α παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για ένα εικοσάλετπο όμως με μόλις 7 παίκτες είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσεις για σαράντα λεπτά μια σπουδαία ομάδα όπως η DELOITTE.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπυ για όσο χρόνο οι παίκτες του Σ.Υ.Τ.Α είχαν τις δυνάμεις να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους. Με οργανωμένες επιθέσεις, καλή κυκλοφορία και ένταση στην άμυνα ο Σ.Υ.Τ.Α έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ, απέναντι σε μια ομάδα με πολλές επιλογές (χαρακτηριστικό πως 10 παίκτες χρίστηκαν σκόρερ από τη DELOITTE και μόλις 2 με διψήφιο) με το ημίχρονο να λήγει με την οριακή διαφορά του ενός πόντου (26-27).

Όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική. Η DELOITTE ανέβασε και άλλο το ρυθμό του αγώνα, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση με το Σ.Υ.Τ.Α να δυσκολεύεται να ακολουθήσει. Έτσι η άρχισε να χτίζει μια διαφορά που συνεχώς αυξανόταν με το σκορ στο επιμέρους δεύτερο ημίχρονο να είναι 12-40 και τη DELOITTE να παίρνει τελικά μια εύκολη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Παπαδάκης, Μοσκόφογλου και Πίλας, με χαρακτηριστικό του βάθους της DELOITTE πως κανείς τους δεν ήταν στη βασική πεντάδα. Ο Επικαρίδης καλύτερος για το Σ.Υ.Τ.Α