59 - 47

25/11/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

Τοξότης613202059
Grant Thornton819101047

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της GRANT THORNTON (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές έχοντας βιαστικές επιθέσεις και τελικές επιλογές, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά στα πρώτα λεπτά, τις άμυνες όμως να είναι καλές και το σκορ 2 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους δύο αντιπάλους να επιλέγουν μεγάλες επιθέσεις με αποτέλεσμα να βελτιώσουν τα ποσοστά τους και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 6 – 8 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε αργό τέμπο, με σετ κυρίως επιθέσεις, η GRANT THORNTON ευνοήθηκε από αυτό και με πρωταγωνιστές τους ΓΙΑΝΝΙΚΑ Ι. και ΦΕΣΚΟ Θ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 13 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες του Τοξότη συνέχισαν να μην έχουν καλά πατήματα στο παρκέ και συγκέντρωση στις τελικές τους επιλογές, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με μεγάλη μαχητικότητα και πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ ανέβασαν το προβάδισμα σε 3 κατοχές με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι άσκησαν full press και με 2 σερί αιφνιδιασμούς μείωσαν σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να αποκτά φρενήρη ρυθμό αλλά και πάλι η GRANT THORNTON αντέδρασε καλά και με πρωταγωνιστές των ΦΕΣΚΟ Θ. και ΑΤΣΑΛΑΚΗ Κ. ανέβασε εκ νέου την διαφορά με το σκορ να είναι 30 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά της περιόδου η ομάδα του Τοξότη είδε τον Παππά Β. να κυριαρχεί στην ρακέτα με 3 σερί καλάθια από τον ίδιο και αμέσως μετά με τρίποντο του ΦΑΚΙΡΗ Μ. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 37.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με run 6 – 0 στο πρώτο λεπτό, οι αντίπαλοι τους έμειναν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά, οι άμυνες δυνάμωσαν και το σκορ ήταν 43 – 41 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά οι αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της GRANT THORNTON άρχισαν να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα η αγωνστική τους απόδοση να πέσει και στις δύο πλευρές του γηπέδου με συνέπεια οι παίκτες του Τοξότη να ανεβάσουν το προβάδισμα σε 3+ κατοχές και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΠΑΠΠΑΣ Β. με 15 και ΚΕΡΑΤΣΑΣ Κ. με 12, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΓΙΑΝΝΙΚΑΣ Ι. με 16 (1) και ΦΕΣΚΟΣ Θ. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Ορφανός Μ.