16/05/2018 21:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Team1234OTT
Τοξότης231117122285
Nestle122015161275

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της NESTLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 85 – 75.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με μεγάλη ενέργεια στα πρώτα λεπτά αλλά οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα πήραν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά, με το παιχνίδι να έχει όλο και πιο γρήγορες επιθέσεις και με 2 τρίποντα του Σελιτά Κ. το σκορ διαμορφώθηκε σε 10 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ΤΟΞΟΤΗΣ με 2 καλάθια στο transition του Ασημάκη Ν. ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές ενώ παράλληλα πίεσε ασφυκτικά τον Σελιτά Κ. και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ με την συμβολή του Κερατσά Κ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 23 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Γκουτσίδη Δ. και αμέσως μετά με καλάθι του Γκούρου Π. η NESTLE μείωσε σε 5 πόντους, ενώ αμυντικά γύρισε σε ζώνη 2 – 3, αλλά μετά τα πρώτα λεπτά οι αντίπαλοι της έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, με το σκορ να είναι 29 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν και πάλι τον ρυθμό επλέγοντας μεγάλες επιθέσεις και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή μείωσαν σε έναν πόντο και με επιθετικό ριμπάουντ και goal foul του Μητσόπουλου Θ. πέρασαν και μπροστά, με τον ΤΟΞΟΤΗ να ασκεί press στο τελευταίο λεπτό και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με πολύ καλά πατήματα και πάλι η NESTLE ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο και πέρασε μπροστά, με τις άμυνες να είναι πολύ καλές αλλά το παιχνίδι ήταν σε σετ κυρίως επιθέσεις, κάτι που δεν ευνόησε τον ΤΟΞΟΤΗ και το σκορ ήταν 38 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες κυριάρχησαν, τα ποσοστά έπεσαν, οι δύο αντίπαλοι είχαν αρκετά λάθη, αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από αυτό με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run στα τελευταία 2 λεπτά και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 51 – 47.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της NESTLE και πάλι ξεκίνησαν καλά και με διαδοχικές assist μείωσαν σε μία κατοχή ενώ παράλληλα συνέχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, με τους αντιπάλους τους να μένουν χωρίς καλάθι για 4 λεπτά, οι άμυνες είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 51 – 54 με 6′ και 54 – 54 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά ο ΤΟΞΟΤΗΣ άσκησε full press, οι παίκτες των δύο ομάδων έβγαλαν ένταση σε κάθε φάση, η NESTLE δεν αντέδρασε καλά στο press, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν 58 – 54 με 4′, 58 – 56 με 3′ και 60 – 56 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά με τρίποντο του Ανδριανόπουλου Α. ο ΤΟΞΟΤΗΣ πήρε διαφορά 3 κατοχών αλλά η NESTLE δεν άφησε το παιχνίδι και δείχνοντας μεγάλη ψυχή και με 2 τεράστια τρίποντα από τους Τζαφέρη Δ. και Σελιτά Κ. ισοφάρισε σε 63 – 63 με 1′ για λήξη στο οποίο καμμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck με το σκορ να είναι 69 – 71 με 40” αλλά με καλάθι του Πιτσινού Α. ο ΤΟΞΟΤΗΣ ισοφάρισε και στα τελευταία 25” και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι αλλά και πάλι δεν σκόραραν με αποτέλεσμα να υπάρξει και 2η Παράταση. Στην 2η Παράταση οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης αλλά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα κάνοντας run 6 – 0 στα πρώτα 2 λεπτά ενώ στην πορεία ανέβασαν και άλλο την διαφορά με αποτέλεσμα να πάρουν την Νίκη και την Πρόκριση.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων απέδειξαν πως παρότι ήταν αντίπαλοι στο παρκέ, έγιναν συμπαίκτες στην έξοδο για μπύρες. Ο εργασιακός αθλητισμός όπως πρέπει πραγματικά να είναι.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Παπαχρήστου