59 - 82

19/01/2019 15:40 Elite League 18/19 9 40'

Τοξότης211181959
Deree2523211382

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 82.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν ζεστές στο παρκέ και είχαν εξαιρετικά ποσοστά, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 13 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το DEREE με διαδοχικά καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ έκανε run 0 – 6 και πέρασε μπροστά, ενώ ταυτόχρονα πίεσε για αιφνιδιασμούς μετά από αμυντικό ριμπάουντ, ο ΤΟΞΟΤΗΣ και αυτός συνέχισε να έχει πολυπρόσωπη παραγωγή και έμεινε κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21 – 25.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες ίδιες αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την άμυνα τους και πίεσαν την μπάλα, ο ΤΟΞΟΤΗΣ δεν αντέδρασε καλά και είδε την διαφορά να ανεβαίνει στους 9 πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 27 – 38 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και κοντρόλλαραν το τέμπο αλλά οι αντίπαλοι τους προσαρμόστηκαν άμεσα, γύρισαν την  μπάλα και με διαδοχικά καλάθια από assist διεύρηναν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 48.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ποιοτικό και ορθολογικό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν σημαντικά και τους παίκτες του DEREE να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ και έχοντας εξαιρετικό ρυθμό και ποσοστά διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 18 (2) και Μπαζίγος Μ. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνόπουλος Φ. με 19 (4) και Μπριασσούλης Κ. με 19 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Βελέντζας