48 - 59

03/11/2019 14:10 Elite League 19/20 1 40'

Motor Oil144191148
Elpen1315151659

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα της Motor Oil υποδέχθηκε την ομάδα της Elpen, που έφυγε νικήτρια με σκόρ 48 – 59.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Η ομάδα της Elpen μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με γρήγορες επιθέσεις προηγήθηκε στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα με σκόρ 4 – 9. Σε αυτό το σημείο η ομάδα της Motor Oil με πολύ καλή άμυνα πήρε μπρός, ισοφάρησε με 10 πόντους του Κερατσά και προηγήθηκε κλείνοντας την πρώτη περιόδο με σκόρ 14 – 13.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου κυριάρχησαν οι άμυνες και οι ομάδες έβρισκαν δύσκολα το δρόμο για το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα άστοχα σουτ τριών πόντων των γηπεδούχων, «μάζεψαν» όλα τα ριμπάουντ και κατάφεραν να τρέξουν στο αιφνιδιασμό σημειώνοντας εύκολα καλάθια. Με τρία εύστοχα τρίποντα του Μανωλιάδη και του Ζορμπά η ομάδας της Elpen δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους της που κατάφεραν να σημειώσουν μόνο 4 πόντους σε όλη την περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε με σκόρ 18 – 28

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Elpen που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με ένα σερί 0 – 5 ανέβασε για πρώτη φορά πάνω απο τους δέκα πόντους και ανάγκασε την ομάδα της Motor Oil να πιέσει στο μισό γήπεδο. Με την άμυνα τους να αποδίδει οι γηπεδούχοι ξαναγύρισαν στο παιχνίδι και με ένα σερί 8 – 2 διατήρησαν τις ελπίδες τους για νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκόρ 37 – 43

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πιεστική άμυνα αλλά με παγίδες σε όλο το γήπεδο όμως με τον Βλασσόπουλο να οργανώνει με ηρεμία τις επιθέσεις της ομάδας του οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους διαδρόμους για το καλάθι, ανέβασαν απο νωρίς την διαφορά στους 11 πόντους και καθάρισαν ουσιαστικά το παιχνίδι. Η ομάδα της Motor Oil παρόλη την μαχητικότητά της δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο σκόρ τους φιλοξενουμενους που επικράτησαν με 48 – 59

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κερατσάς με 24 και Μπούτας με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μανωλιάδης με 14 (3), Ζορμπάς με 9 (2) και Βλασσόπουλος Ε. με 8 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Σελληνάς