06/11/2019 22:00 Super League A 19/20 1 40'

Nestle1824231479
EY1222121662

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα της Nestle υποδέχθηκε την ομάδα της EY. Οι γηπεδούχοι, μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με εξαίρεση το πρωτο 5λεπτο της δεύτερης περιόδου που βρέθηκαν να χάνουν με ένα πόντο, δεν ξανααπειλήθηκαν και κατάφεραν να πετύχουν μια ευρεία νίκη.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Στην επίθεση οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο ρόλο παίζοντας οργανωμένα με τον Cramer να μοιράζει assist και προηγήθηκαν 18 – 12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τον Κοκαράκη,που πέτυχε 14 πόντους,επέστρεψαν στο μάτς και στο πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκαν 29 – 30. Οι γηπεδούχοι, όμως, άνοιξαν τον ρυθμό και με ομαδικό παιχνίδι πήραν ξανά προβάδισμα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 42 – 34..

Στο υπόλοιπο παιχνίδι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά με όλους τους παίχτες της ομάδας να σκοράρουν. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 65 – 46 ενώ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκόρ 79 – 62.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοψιδάς με 21 και Cramer με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοκαράκης. με 30 (2) και Τρότζος με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός, Ζώρης