58 - 65

04/11/2019 19:30 Super League A 19/20 1 40'

Loreal2310131258
FlexFin2714111365

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα της LOREAL HELLAS S.A υποδέχθηκε την ομάδα της FlexFin Ltd. Σε ένα ωραίο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι με τον Φακίρη να ευστοχεί σε 6 σούτ τριών πόντων, βρέθηκαν να χάνουν στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης αλλά πήραν γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα στο σκόρ, το διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφυγαν νικητές με 58 – 65.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Σε ένα πολύ παραγωγικό 10λεπτο οι δύο ομάδες έκαναν οργανωμένες επιθέσεις και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν ξεμαρκάριστα σούτ με αποτέλεσμα το σκόρ στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης να είναι 15 – 10, με τους γηπεδούχους να προηγούνται. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση έκαναν ένα σερί 0 – 4. Στη συνέχεια με 3 εύστοχα τρίποντα των Φακίρη και Κελαϊδίτη η 1η περίοδος έληξε με σκόρ 23 – 27.

Η ανάπαυλα δεν έκοψε τον ρυθμό της ομάδα της FlexFin που συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά και με 6 συνεχόμενους πόντους την έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στο ξεκίνημα και παρότι έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά κατά τη διάρκεια της περιόδου, μάζεψαν τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Αξαμπανόπουλο και το πρώτο 5λεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ 30 – 35. Συνεχίζοντας την αντεπίθεση, οι γηπεδούχοι, με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς μείωσαν και άλλο την διαφορά. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της FlexFin με ένα εύστοχο τρίποντο του Φακίρη και αλλάζοντας την άμυνα της σε ζώνη σταμάτησε τους γηπεδούχους και ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκόρ 33 – 41.

Στην 3η περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και οι δύο ομάδες πήγαν σε αργές και οργανωμένες επιθέσεις. Οι φιλοξενουμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκόρ ένω οι γηπεδούχοι που σκόραραν κυρίως με ελεύθερες βολές κατάφεραν να μαζέψουν ξανά τη διαφορά με το σκόρ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 46 – 52.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να είναι κοντά στο σκόρ μειώνοντας τη διαφορά και με τρίποντο του Γεώργουλα, που πρωταγωνίστησε σε αυτό το 10λεπτο, έφεραν την διαφορά στον 1 πόντο (55 – 56) με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους που πέτυχαν 10 πόντους στο διάστημα που απέμενε για την λήξη του αγώνα, με τους αντιπάλους τους να πετυχαίνουν μόνο 3 και διαμόρφωσαν το τελικό 58 – 65.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γεώργουλας με 15 (1), Αξαμπανόπουλος 10 (1) και Δασκαλάκης με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φακίρης με 24 (6) και Μπερτσάτος με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλουρίας Θ., Παπαγεωργίου Δ.