07/11/2019 19:10 Commercial League B 19/20 1 40'

Kaizen Gaming 2201491760
Ogilvy1112161453

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα της Stoiximan 2 υποδέχθηκε την ομάδα της Ogilvy. Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι, που ευστόχησαν σε 12 τρίποντα, διατήρησαν ένα ασφαλές προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Οι φιλοξενούμενοι, έμειναν πίσω στο σκόρ από την αρχή και παρά το πολύ παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο όπου πλησίασαν στους 4 πόντους, δεν κατάφεραν τελικά να κερδίσουν. Το τελικό σκόρ διαμορφώθηκε σε 60 – 53.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2 – 1 – 2. Στην επίθεση και οι δύο ομάδες έκαναν βιαστικές επιθέσεις και με τρίποντο του Δαγκωνάκη οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 4 πόντους, με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλεπτου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Διακρούση και τον Κουσούλη αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί αφού κατάφεραν να πετύχουν 4 ακόμα τρίποντα και η περίοδος έληξε με σκόρ 20 – 11.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτου και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη με κακές επιλογές στην επίθεση και το σκόρ ήταν 24 – 16 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 34 – 23.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα βρήκαν το δρόμο πρός το καλάθι με τον Αποστολάκη και τον Κουσούλη που ευστόχησε σε 2 τρίποντα μειώσαν τη διαφορά στους 4 πόντους και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Η περίοδος έκλεισε με σκόρ 43 – 39.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ηρέμησαν και έκαναν οργανωμένες έπιθεσεις, με τον Τζίμα να είναι ασταμάτητος με 15 πόντους και 4 τρίποντα ξέφυγαν στο σκόρ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι με τον Αποστολάκη και τον Κουσούλη αλλά δεν τα κατάφεραν και η αναμέτρηση έληξε με σκόρ 60 – 53.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζίμας με 27 (8) και Ντουβάρας με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουσούλης με 20 (4) και Διακρούσης με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας., Αμπελίδης