56 - 49

05/11/2019 20:10 Commercial League B 19/20 1 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1812151156
Oracle111561749

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της ΣΥΤΑ και της ομάδας της ORACLE οι πρώτοι είχαν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα στο σκόρ, αλλά χρειάστηκε να παλέψουν μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, απέναντι σε μία ομάδα που κατάφερνε να κρατάει συνέχεια επαφή με το σκόρ πετυχαίνοντας 8 τρίποντα, και πανηγύρισαν τη νίκη με 50 – 39.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2 – 1 – 2 και οι φιλοξενούμενοι 3 – 2. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο πεντάλεπτο με σκόρ 10 – 9, ενώ στη λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι με τον Βελισσαρίου να πετύχαίνει 12 πόντους προηγήθηκαν με σκόρ 18 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες άλλαξαν την άμυνα σε man to man και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν την διαφορά παίρνοντας σκόρ απο τον Ιωαννίδη. Στο πρώτο 5λεπτο το σκόρ ήταν 26 – 23 ενώ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 30 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ατομική άμυνα ενώ οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3 – 2. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση, εξασφαλίζοντας τα αμυντικά ριμπάουντ ξέφυγαν με ένα σερί 10 – 0 και το πρώτο 5λεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 40 – 26. Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν καταφέρει να πετυχούν καλάθι μέχρι εκείνο το σημείο βρήκαν σκόρ απο τον Λιουδάκη και μείωσαν τη διαφορά σε 45 – 32 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man και οι φιλοξενούμενοι με τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει 11 πόντους προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι όμως οι γηπεδούχοι, παρόλη την μικρή παραγωγικότητα τους ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκόρ 56 – 49.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοσμίδης Φ. με 19 και Βελισσαρίου 18 , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ιωαννίδης με 23 (5) και Λιουδάκης με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ψύχας Φ.