12/11/2019 19:30 Shipping League 19/20 2 40'

Minerva Marine2512131666
MM Marine1013111549

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Σε ένα όμορφο παιχνίδι η ομάδα της MINERVA MARINE διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 66-49 την ομάδα της MM MARINE MINERVA BUNKERING. Οι παίκτες του Γεωργαντά ήταν πιο συγκεντρωμένοι από την αρχή του αγώνα, πήραν μια μεγάλη διαφορά στην πρώτη περίοδος και κατάφεραν να πάρουν μια σχετικά εύκολη νίκη, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα. Η ομάδα της MM MARINE MINERVA BUNKERING πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στους αντιπάλους της  παρά το γεγονός πως ήταν μόλις 7 παίκτες και έχασαν και το βασικό τους guard Πίππο Νίκο στην αρχή του 2ου ημιχρόνου. Δεν παράτησαν ποτέ τον αγώνα, έβγαλαν πείσμα και πάθος, είχαν καλές συνεργασίες  δείχνοντας πως αν βρούνε ρυθμό σαν ομάδα θα κάνουμε πολλές ζημιές στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η MINERVA MARINE την αναμέτρηση. Με καλάθι του Καραντζή οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2, με τους γηπεδούχους όμως να απαντάνε με ένα εντυπωσιακό 18-0, δείχνοντας από την αρχή πως θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Ο Πλακομιχελάκης οργάνωνε και σκόραρε από περιφέρεια, οι Μάμμας και Κουφόπουλος κυριαρχούσαν μέσα στη ρακέτα. Η MM MARINE MINERVA BUNKERING βρήκε λύσεις με τα τρίποντα των Καραντζή και Σούλη με τη διαφορά όμως να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (25-10).

Η είσοδος της 2ης πεντάδας για τους γηπεδούχους αλλά και η αγωνιστική άνοδος των φιλοξενούμενων κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Πίππος μοίραζε και άντεχε την πίεση των αντιπάλων του, η άμυνα της MM MARINE MINERVA BUNKERINGδυνάμωσε και παρά την έλλειψη ενναλακτικών λύσεων κατάφεραν να κρατηθούν σχετικά κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (37-23).

Ο τραυματισμός του Πίππου στην αρχή του 2ου ημιχρόνου στέρησε την ηρεμία και την οργάνωση του αλλά  και μείωσε τις ανάσες των φιλοξενούμενων. Η MINERVA MARINE έλεγχε το ματς, έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (47-27 και 49-29) με τη MM MARINE MINERVA BUNKERING  να μην τα παρατάει, να ρίχνει τη διαφορά μέχρι τους 12 πόντους (52-40) αλλά να μην μπορεί να φανεί απειλιτική.

Ο Κουφόπουλος κορυφαίος του αγώνα με 24 πόντους και 31 efficiency. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Πλακομιχελάκης, Σαΐτης και Φρατζέσκος. Οι Καραντζής και Χαρούπης οι καλύτεροι για την MM MARINE MINERVA BUNKERING.

Διαιτητές : Γαραντζιώτης, Μαγκουσάκης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Πλακομιχελάκης Ιωάννης  (Αρχηγός MINERVA MARINE):

” Ωραία ματς, ιδρώσαμε. Ήταν πολύ ανταγωνιστικά τα παιδιά. Νομίζω μπήκαμε πολύ δυνατά. Είχαμε κάποια κενά στη συγκέντρωση μας αλλά τα διαχειριστήκαμε καλά. Χαρούμενοι είμαστε από το αποτέλεσμα. Προχωράμε, είμαστε ακόμη στην αρχή.