Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε. vs Σκλαβενίτης

13/11/2019 21:40 Elite League 19/20 2 40'

Στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος τα Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε. υποδέχθηκαν την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ. Σε ένα εξαιρετικό μάτς, οι φιλοξενούμενοι και περσινοί νταμπλούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν την δεύτερη νίκη τους, με την απουσία του Κατιάκου να αποδεικνύεται σημαντική. Η ΕΛ.ΠΕ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με σκόρ 86-80.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man. Στην επίθεση, η ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ είχε τον πρώτο λόγο, έκανε ένα σερί 2-12 με ομαδικό παιχνίδι και πολλές assist (σύνολο 20). Οι γηπέδουχοι που αιφνιδιάστηκαν αρχικά, μάζεψαν την διαφορά με τον Κουτρούλη και τον Κατζέλη. Στη λήξη του δεκαλέπτου με buzzer beater του Κουτουζή η ΕΛ.ΠΕ προηγήθηκε με σκόρ 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, με γρήγορες επίθεσεις και θεαματικές φάσεις. Στα μέσα της περιόδου οι γηπεδούχοι που διατηρούσαν το προβάδισμα, με σκόρ 30-29, με εξαιρετική άμυνα πέτυχαν 8 πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Χριστόδουλο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 43-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της ΕΛ.ΠΕ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με πολυφωνία στην επίθεση στο πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους. Οι φιλόξενουμενοι στην προσπάθεια τους να σταματήσουν την επίθεση των αντιπάλων τους έπαιξαν προσαρμοσμένη άμυνα 1-4 τον Κουτουζή αλλά η διαφορά ξέφυγε και στο τέλος του δεκάλεπτου βρέθηκαν πίσω στο σκόρ με 71-59.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και το πρώτο μισό συμπληρώθηκε με σκόρ 76-65. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι μπροστά με εξαιρετική άμυνα και τον Δρικόγια να πετυχαίνει 8 σερί πόντους,έφεραν το μάτς στα ίσια. Το σκόρ έγινε 76-75, 3,30 πρίν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Κουτρούλης και ο Δρικόγιας έκαναν το σκόρ 78-77. Στη συνέχεια 1,30 πριν τη λήξη με μεγάλο τρίποντο του Κατζέλη η ΕΛ.ΠΕ ουσιαστικά τελείωσε το ματς με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 5 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και η ΕΛ.ΠΕ πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκόρ 86-80.

Αξιοσημείωτα του αγώνα είναι ότι 7 παίχτες (4 για την ΕΛ.ΠΕ και 3 για τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ) σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, το εξαιρετικό ποσοστό του Κατζέλη στα τρίποντα με 5/6, ενώ ο Κουτουζής (16 πόντοι & 12 ριμπάουντ) και ο Χριστόδουλος που «άγγιξε» το triple double έχοντας και 8 assist (28 πόντοι & 20 ριμπάουντ) έκαναν double double.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουτουζής με 16 (1), Κουτρούλης με 18 και Κατζέλης με 31 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χριστόδουλος με 28 και Δρικόγιας με 27 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τάτσης, Ουσταμπασίδης