14/11/2019 21:45 Commercial League A 19/20 5 40'

Intersport114131846
Grant Thornton10813637

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Για τη δεύτερη αγωνιστική του B’ ομίλου της Commercial League Α, η ομάδα της INTERSPORT υποδέχθηκε την ομάδα της GRANT THORNTON. Οι γηπεδούχοι παρότι ήταν πίσω στο σκόρ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη φετινή τους νίκη, με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, με σκόρ 46-37.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3 και 3-2 αντίστοιχα. Στην επίθεση, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και οι δύο αντίπαλοι απέναντι στη ζώνη έβαζαν καλάθι δύσκολα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 εύστοχες ελεύθερες βολές του Κορωνάκου ένω οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλη βοήθεια από τον Πουγκανιώτη. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 11-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος και οι ομάδες με πολλά λάθη δεν κατάφεραν να σκοράρουν πόντους στην επίθεση (επιμέρους σκόρ περιόδου 4-8). Οι φιλοξενούμενοι με την βοήθεια του Σταθόπουλο πέρασαν μπροστά και η περίοδος έληξε με σκόρ 15-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες βελτίωσαν την απόδοση τους στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι με δύο σερί τρίποντα του Σταθόπουλου ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι που έβλεπαν το μάτς να ξεφεύγει αντέδρασαν με επιτυχημένους αιφνιδιασμούς και μάζεψαν τη διαφορά. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 28-31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε και το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 35-37, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα. Σε αυτό το σημείο και με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο. Με καλάθια του Σακαρέλου Κ. και του Πατάγια προηγήθηκαν με σκόρ 39-37 και χωρίς να δεχθούν καλάθι στο υπόλοιπο του αγώνα πήραν τη δεύτερη νίκη τους με τελικό σκόρ 46-37.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δεσπότης με 11 (1) και Σακαρέλος Κ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σταθόπουλος με 14 (2) και Πουγκανιώτης με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Δελδήμος