59 - 61

10/11/2019 18:30 Super League A 19/20 2 40'

Φ.Σ.Α.1612181359
Petrogaz1218151661

Στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα του Φ.Σ.Α υποδέχθηκε την ομάδα της Petrogaz. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, όπου οι 2 αντίπαλοι ευστόχησαν σε 17 τρίποντα, το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκόρ. Οι φιλοξενούμενοι, με ένα φοβερό πρώτο πεντάλεπτο στην τέταρτη και τελευταια περίοδο καθάρισαν τη νίκη παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων, και παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ένα καλάθι δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές. Η ομάδα της Petrogaz πέτυχε τη δεύτερη φετινή της νίκη με σκόρ 59-61.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Σε ένα δεκάλεπτο που σημειώθηκαν 6 τρίποντα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-5 στα πρώτα πέντε λεπτά και με τον Μάργαρη να πετυχαίνει τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με σκόρ 16-12. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σκόρ κυρίως απο τον Μαρκόπουλο Α.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν προσωπική άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι με πολυφωνία στην επίθεση επέστρεψαν στον αγώνα, μείωσαν αρχικά τη διαφορά σε 21-19 με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου και πετυχαίνοντας 3 τρίποντα στην περίοδο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκόρ. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο με σκόρ 28-30.

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και η επίθεση είχε τον πρώτο ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι, που σημείωσαν 8 πόντους από την γραμμή των ελευθέρων βολών σε αυτό το διάστημα, διατήρησαν το προβάδισμα στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου με σκόρ 39-40 με τον Καρυάτη και τον Μαρκόπουλο Α να πετυχαίνουν πόντους. Οι γηπεδούχοι όμως, με τον Μαυρίκιο και τον Τσιπέρα κατάφεραν να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκαν με σκόρ 46-45, με τη συνέχεια του μάτς να προβλέπεται συναρπαστική.

Με εξαιρετικό ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα στο σκόρ και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 10 ποντους ενώ ταυτόχρονα δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι στην άμυνα. Το πρώτο πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ 48-55. Οι γηπεδούχοι με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη πίεσαν σε όλο το γήπεδο προσπαθώντας να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά αλλά ήταν πιά πολύ αργά και παρότι μείωσαν στο 1 καλάθι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα με σκόρ 59-61.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος με 21 (3), Τσίγκρας με 13 (1) και Μάργαρης με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαρκόπουλος Α με 18 (3), Καρυάτης με 16 (2) και Αντωνόπουλοςμε 16 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης, Ορφανός