12/11/2019 21:15 Super League A 19/20 2 40'

Moore121019849
Loreal102081755

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα της Moore υποδέχθηκε την ομάδα της Loreal. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκόρ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, κατάφεραν να πάρουν τελικά τη νίκη με σκόρ 49-55.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2-3. Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πήγαν σε οργανωμένες επιθέσεις και το σκόρ στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης ήταν 6-10, με τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν, να έχουν ευστοχήσει σε 2 τρίποντα των Δασκαλάκη και Χρονόπουλου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν και προηγήθηκαν στη λήξη του δεκαλέπτου με σκόρ 12-10.

Στην δεύτερη περίοδο και οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 3-2. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκόρ και οι γηπεδούχοι με επιθετικά ριμπάουντ του Κοντοπυράκη και assist του Ανδρόνικου, συνέχισαν να προηγούνται, στο πρώτο πεντάλεπτο με σκόρ 21-20. Οι φιλοξενούμενοι με 6 πόντους του Αξαμπανόπουλου, από επιθετικά ριμπάουντ, πέρασαν μπροστά στο σκόρ και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 22-30.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι που με καλή άμυνα άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, με τρίποντο του Ζελάγια μείωσαν στον ένα πόντο και πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους του Καρδιακίδη και του Κοντοπυράκη. Στη λήξη της περιόδου το σκόρ ήταν 41-38.

Στην τελευταία περίοδο σε μία ακόμα ανατροπή, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, πίεσαν στην άμυνα, κατάφεραν να πετύχουν καλάθια στον αιφνιδιασμό και πήραν ξανά προβάδισμα στο σκόρ 43-50. Και ενώ το παιχνίδι έμοιαζε να έχει τελειώσει οι γηπεδούχοι με 2,30 να απομένουν για την λήξη μείωσαν ξανά το σκόρ σε 49-50, με 2 εύστοχα τρίποντα του Ανδρόνικου. Σε αυτό το σημείο η ομάδα της Loreal παρέμεινε ψύχραιμη, με καλή άμυνα δεν δέχθηκε καλάθι στο υπόλοιπο του αγώνα και με τρίποντο του Αθανασιάδη, ένα λεπτο πριν τη λήξη του αγώνα, σφράγισε την νίκη. Ο αγώνας έληξε με σκόρ 49-55 και η ομάδα της Loreal πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ανδρόνικος με 16 (3), Ζελάγια με 11 (1) και Κοντοπυράκης με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αξαμπανόπουλος με 24 και Δασκαλάκης με 9 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Αμπελίδης