26/11/2019 19:30 Shipping League 19/20 4 40'

Minerva Marine141581148
Diana810141446

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Για την τέταρτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Minerva Marine υποδέχθηκε την ομάδα της Diana. Σε ένα μάτς, που πήρε φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν την τέταρτη νίκη τους με buzzer beater του ΣαΪτη στα 3΄΄με σκόρ 48-46.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι που έπαιξαν άμυνα man to man κατάφεραν να προηγηθούν πετυχαίνοντας 2 τρίποντα απέναντι στη ζώνη των αντιπάλων τους και με τον Σαϊτη να είναι ασταμάτητος, προηγήθηκαν 14-8.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά έγινε διψήφια. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σταυροπιεράκο κατάφεραν να πλησιάσουν αλλά οι γηπεδούχοι με τον Κουφόπουλο ξέφυγαν πάλι και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 29-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης και οι φιλοξενούμενοι μεταμορφώθηκαν. Με γρήγορες επιθέσεις, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να σκοράρουν και αυτό τους έδωσε αυτοπεποίθηση στην άμυνα όπου περιόρισαν σημαντικά την επίθεση της Minerva Marine. Στη λήξη της περιόδου το σκόρ ήταν 37-32.

Στην τελευταία περιόδο το μάτς πήρε φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ψαριά πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο μάτς με σκόρ 37-38. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρήσουν και με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά, όμως 3΄΄πρίν τη λήξη με 3 ελεύθερες βολές του Φουρναράκη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρησαν ξανά. Με φοβερό buzzer beater του Σαϊτη που διαμόρφωσε το τελικό 48-46, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φύγουν νικητές και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαϊτης με 19 (2) και Κουφόπουλος με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φουρναράκης με 12 (2) και Κόνδρας Ν. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές:Τσουκαλάς, Φλώρος