27/11/2019 20:00 Shipping League 19/20 4 40'

Arcadia2215171670
Danaos119101646

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Shipping League, η ARCADIA υποδέχθηκε την ομάδα DANAOS. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν διαφορά και να επικρατήσουν σχετικά εύκολα με τελικό σκόρ 70-46.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δυο ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν στην επίθεση και ο ρυθμός κρατήθηκε υψηλός. Το σκορ μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 6-6. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 16-5 κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-11. Στην πρώτη περίοδο για τους γηπεδούχους πρωταγωνιστής ήταν ο Ψαλλιδάκος Ι.Ν., ο οποίος σκόραρε 8 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι παρά τους 8 πόντους του Κορακίδη δεν μπόρεσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και οι δυο ομάδες εκδήλωσαν οργανωμένες επιθέσεις, με κλεψίματα του Χουλιάρα όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και περίπου στο 15ο λεπτό το σκορ ήταν 29-15, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν παρά μόνο πέντε πόντους μέχρι το ημίχρονο και έτσι η ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο και έφτασε το +17 με το ημίχρονο (σκορ 37-20).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, όμως παρόλο την επιθετική τους προσπάθεια αμυντικά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν χαμηλά τους γηπεδούχους, έτσι το σκορ στο 25ο λεπτό ήταν 45-28 και η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (+17). Στο δεύτερο μισό της περιόδου η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόνο 2 πόντους και έτσι φυσιολογικά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και η διαφορά έφτασε τους +24 πόντους (σκορ 3ου δεκαλέπτου 54-30).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό σκορ έκλεισε φυσιολοογικά στο 70-46.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψαλλιδάκος Ι Ν με 18 πόντους και Χουλιάρας με 15 (1) πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κορακίδης με 22 (1) πόντους.

Διαιτητές: Μελής, Πέππας