50 - 59

25/11/2019 21:30 Super League A 19/20 4 40'

UCI51971950
FlexFin192014659

Για την τέταρτη αγωνιστική του B΄ομίλου της Super League η ομάδα της UCI υποδέχθηκε την ομάδα της FLEXFIN. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς και πήραν την τρίτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση με σκόρ 50-59 και βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι απέναντι στην άμυνα ζώνης της UCI δεν δυσκολεύτηκαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με 4 παίχτες τους να σκοράρουν την ώρα που οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην ατομική άμυνα, έκαναν πολλά λάθη και κατάφεραν να πετύχουν μόλις 5 πόντους σε όλη την περίοδο. Η FLEXFIN αντίθετα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη αυτά και έτρεξε στον αιφνιδιασμό σκοράροντας εύκολους πόντους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 5-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν μπροστά στην επίθεση με σημαντική βοήθεια απο τον Στρατηγαρέα μέσα στο καλάθι και με τις εύστοχες βολές του Τζιγκουνάκη, που τελείωσε το παιχνίδι με 11/12, όμως στην άμυνα δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους φιλοξενούμενους και έτσι η διαφορά παρέμεινε στους 15 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 24-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν με τον Τσερπέ να πετυχαίνει 9 πόντους και η εικόνα του αγώνα δεν θα άλλαζε σημαντικά αν δεν είχε αποβληθεί ο Μαχαίρας στην τελευταία περίοδο. Η αποβολή εκνεύρισε την FLEXFIN και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν για να πλησιάσουν στο σκόρ, χωρίς όμως να μπορέσουν να κερδίσουν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 50-59.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζιγκουνάκης με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μοσκαχλαϊδης με 14 (1) και Πασχάλης με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης., Δελδήμος