60 - 49

05/12/2019 21:30 Commercial League B 19/20 5 40'

FrieslandCampina159251160
Ogilvy101614949

Για την πέμπτη αγωνιστική της Commercial League B η ομάδα FRIESLAND CAMPINA υποδέχθηκε την ομάδα της OGILVY. Σε ένα κλειστό παιχνίδι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 60-49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν σχετικά αργός και δυο ομάδες πήγαν σε set επιθέσεις. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σκορ 6-8 με τον Διακρούση να σκοράρει σε αυτό το χρονικό σημείο τους 5 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν το ρυθμό του αγώνα και με 7 πόντους του Κουμεντάκη κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Ταυτόχρονα οι φιλοξενούμενους δεν μπόρεσαν να σκοράρουν έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά προσπαθώντας να τρέξουν χωρίς όμως να έχουν καλά τελειώματα και έτσι στο 15ο λεπτό το σκορ ήταν 19-14 (επιμέρους σκορ 4-4). Οι φιλοξενούμενοι με τον Διακρούση να σκοράρει 8 πόντους κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα και η περίοδος τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 24-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα, πρωταγωνιστής σε αυτό το σημείο για τους γηπεδούχους ήταν ο Ανδρεάδης ο οποίος σε αυτή την περίοδο πέτυχε τους 15 από τους 23 συνολικά πόντους του. Το σκορ στο 25ο λεπτό ήταν 39-30 και η περίοδος τελείωσε με σκορ 49-40 (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 25-14).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και σκοράροντας σε αυτήν την περίοδο μόνο 9 πόντους δεν μπόρεσαν να χτυπήσουν την ανατροπή (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 11-9).

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ανδρεάδης με 23 πόντους (11/15 σουτ δυο πόντων) και ο Κουμεντάκης που έκανε double-double με 14(1) πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Διακρούσης που έκανε double-double με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Τόλιας με 18 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι οι φιλοξενούμενοι παρόλο που αγωνίστηκαν με 5 παίκτες πάλεψαν μέχρι περίπου το 30ο λεπτό για τη νίκη και αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι στις ελεύθερος βολές (5/14) θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ρηγόπουλος