31 - 46

02/12/2019 21:30 Super League A 19/20 5 40'

UCI5119631
Loreal151312646

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της UCI και της Loreal, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 31-46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man to man. Στο επιθετικό κομμάτι το τέμπο στο παιχνίδι ήταν από την αρχή αργό, οι δύο ομάδες σε μεγάλες και οργανωμένες επιθέσιες, η Loreal με διαδοχικά καλάθια από assist ξεκίνησε με run 0-7 και το σκορ έγινε 1-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της UCI βασίστηκαν σε μακρινά σουτ και τρίποντα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι πόσταραν τον Λουγιάκη Μ., ανέβασαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο γρήγορο μπάσκετ, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Αξαμπανόπουλο Δ., οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 12-21  στα μισά του δεκαλέπτου. Στην πορεία με τρίποντο του Τζιγκουνάκη Α. η UCI μείωσε σε 2 κατοχές αλλά οι αντίπαλοι της μετά απο time out αντέδρασαν και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς έκαναν run 1-7 κλείνοντας το ημιχρόνο με σκορ 16-28.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της UCI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (με αιχμή τον Τζιγκουνάκη Α.), αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να απειλήσουν την Loreal, η οποία με ομαδικό μπάσκετ κυριάρχησε στο παρκέ και ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 15+ πόντους πήρε τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Δαλέκος, Δελδήμος