55 - 52

13/01/2020 21:00 Super League A 19/20 5 40'

Nestle121492055
Φ.Σ.Α.181510952

Για τον Α΄ομίλο της Super League η ομάδα της Nestle υποδέχθηκε την ομάδα του Φ.Σ.Α. Οι γηπεδούχοι αν και ήταν πίσω στο σκόρ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πήραν μια ακόμα νίκη με σκόρ 55-52 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στη πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν 8-5 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν εύστοχοι στη συνέχεια και πετυχαίνοντας 3 τρίποντα προηγήθηκαν με 12-18 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τους Cramer και Χανιόγλου βελτίωσαν την απόδοση τους αλλά οι φιλοξενούμενοι με σημαντική βοήθεια από τον Μαυρίκιο κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 26-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι που δεν είχαν πεί την τελευταία τους κουβέντα με ένα επιμέρους 14-6 πέντε λεπτά πρίν τη λήξη του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Φίλιππα κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 55-52.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Cramer με 19 και Χανιόγλου με 12 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος με 23 (3) και Ρηγόπουλος με 10 (2) πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Περδετσόγλου