20/01/2020 21:30 Super League A 19/20 8 40'

Loreal917168555
Deloitte1198221262

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Για τον Β’ όμιλο της Super League η ομάδα της Loreal υποδέχθηκε την Deloitte που συνέχισε νικηφόρα επικρατώντας στην παράταση με σκόρ 55-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-1-2 και οι φιλοξενούμενοι man to man. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3-2. Η αλλαγή αυτή εύνοησε τους γηπεδούχους που βρήκαν διαδρόμους πρός το καλάθι και με επιμέρους 17-9 πέρασαν μπροστά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 26-20.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία διαφορά 5 πόντων ενώ στα μισά της περιόδου το σκόρ ήταν 33-28. Με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς σκόρ στα τελευταία λεπτά η περίοδος έληξε 42-28.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί σε άμυνα και επίθεση. Κατάφεραν να πετύχουν 22 πόντους και δέχθηκαν μόλις 8. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 50-50 στην κανονική διάρκεια με 2 εύστοχες ελεύθερες βόλες του Αναστασίου με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε 2 προσπάθειες στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά κάνοντας γρήγορα ένα σερί 0-6 και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 55-62

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δασκαλάκης με 12 και Γεώργουλας με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αναστασίου με 19 και Κόμνος με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Εφραιμίδης, Κούτσιος