25/01/2020 17:00 Super League A 19/20 8 40'

Team1234OTT
DHL141535191598
Mytilineos20201924588

Για την όγδοη αγωνιστική του Α΄ομίλου της Super League η ομάδα της DHL υποδέχθηκε την ομάδα της Mytilineos. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, με υψηλό σκόρ η κανονική διάρκεια έληξε 83-83 και οι γηπεδούχοι επικράτησαν στην παράταση με τελικό σκόρ 98-88.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 5-9 στο πρώτο μισό της περιόδου ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 14-20.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά με τη βοήθεια του Μπερδεμπέ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 29-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με ένα επιμέρους 17-8 στα πρώτα πέντε λεπτά κατέβασαν την διαφορά στο -2 και με τρομερή παραγωγή στην επίθεση, ευστοχώντας σε 5 τρίποντα έκαναν μεγάλη ανατροπή και πέρασαν μπροστά. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 64-59.

Στην τελευταία περίοδο με εξαιρετικό ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι «μάζεψαν» γρήγορα τη διαφορά στον -1 και το σκόρ έγινε 73-72 ενώ στη λήξη της κανονικής διάρκειας οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκόρ 83-83.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι που ήταν καταιγιστικοί, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ακολουθήσουν στο σκόρ και πετυχαίνοντας 3 τρίποντα πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 98-88.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης με 20 (2), Παπαδάκης με 34 (3) και Κόντος που έκανε double double με 12(1) & 13 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές με 27 (7) και Καπαρελιώτης με 28 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τηγάνης, Παπαδόπουλος