04/02/2020 19:15 Commercial League A 19/20 9 40'

Cosmote e-Value1409141855
Δ.Σ. Πειραιά1310151250

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων ανάμεσα στην Cosmote E-Value και τον Δικηγορικό Σύλλογο  Αθηνών. Οι 2 ομάδες καθ´ όλη την διάρκεια του αγώνα πήγαιναν χέρι χέρι, αλλά οι λεπτομέρειες στο τέλος καθόρισαν το αποτέλεσμα υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 55 – 50.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και οι παίχτες της Cosmote E-Value μπήκαν με χαρακτηριστική ενέργεια και ευστοχία αφού με 2 τρίποντα από τον Σαραντόπουλο κατάφεραν και ξέφυγαν με 6 – 2. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π σιγά σιγά άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και ισοφάρισαν με την βοήθεια του Σκαρίμπα και του Βρετακάκου. Στην συνέχεια τα τρίποντα έπεφταν βροχή εκατέρωθεν και στο τελείωμα της περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν ισχνό προβάδισμα ν με 14 – 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο  το σκηνικό ήταν ίδιο. Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύονταν πλέον να διασπάσουν την καλή άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους, με την βοήθεια και πάλι του Σαραντόπουλου ξέφυγαν περίπου στα μισά με 21 – 16. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί κατά διαστήματα να έχαναν την συγκέντρωση τους, αλλά γρήγορα βελτίωναν την απόδοση τους συνολικά και σε εκείνο το σημείο με το εύστοχο τρίποντο του Μύριλλου κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με το ματς στα ίσα και το σκορ 23 – 23.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες μπήκαν σε 2η μοίρα και έτσι το θέαμα βελτιώθηκε σημαντικά. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π συνέχισαν στον πολύ καλό ρυθμό που είχαν από πριν και με ένα σερί 0 – 6 ξέφυγαν με 23 – 29. Σε εκείνο όμως το σημείο όλα άλλαξαν για την ομάδα της Cosmote E-Value και αρχικά από την άμυνα. Η ζώνη από την μια βελτιώθηκε και από την άλλη η αφύπνιση και άλλων παιχτών στην επίθεση όπως ο Γεωργόπουλος και ο Μάκος κατάφεραν στο τελείωμα της περιόδου να  φέρουν την ομάδα τους σε απόσταση ενός πόντου με το σκορ να είναι 37 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν πραγματικό derby. Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια ενώ ο ρυθμός και των 2 ομάδων ήταν φανταστικός. Αρχικά οι γηπεδούχοι με το τρίποντο του Τσακίρη ανέκτησαν το προβάδισμα με 42 – 40, αλλά στην συνέχεια με ένα γκολ φάουλ του αρχηγού Σκαρίμπα το σκορ έγινε 42 – 43. Στην συνέχεια 2 απανωτά τρίποντα από τον Γεωργόπουλο και τον Ζωγραφάκη έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων τους, ενώ αμέσως άλλο ένα από τον Σαραντόπουλο έκρινε  το αποτέλεσμα υπέρ των γηπεδούχων.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Σαραντόπουλος με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ για την ομάδα του Δ.Σ.Π ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Σκαρίμπας με 14 και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Παπαγεωργίου, Τσόλη.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Ζωγραφάκης Μιχαήλ (Παίχτης Cosmote E-Value) : “Ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Φάνηκε πως ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος, λίγο πιο εύστοχοι οπότε πήραμε το αποτέλεσμα και συνεχίζουμε έτσι θετικά το 2ο γύρο των αγώνων.”