05/02/2020 22:00 Commercial League B 19/20 9 40'

OTE Cosmote 21315131152
Ogilvy161461349

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Εν αντιθέσει με την μεγάλη διαφορά στην βαθμολογία της Commercial B που έχουν η ΟΤΕ 2 με την OGILVY ο αγώνας τους το βράδυ της Τετάρτης ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν παρά πολύ να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και αν οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος, το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν διαφορετικό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες του ΟΤΕ 2 να είναι πιο έτοιμοι και στηριζόμενοι στο ευρύτερο ρόστερ τους και στην εμπειρία τους μέχρι περίπου τα μισά της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι κυρίως την ενέργεια του Μόντι και την ευστοχία του Δημητράτου. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλοι δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος ισορρόπησαν το ματς και πέρασαν μπροστά έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Σοφό και Διακρούση.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Αρχικά οι γηπεδούχοι με την βοήθεια του Κοντογιάννη και του Μόντι ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά το γεγονός πως ο Διακρούσης ήταν σε εξαιρετική μέρα συνέβαλλε στο να ξανά μπει μπροστά η ομάδα της OGILVY. Μέχρι λοιπόν το τέλος του ημιχρόνου οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και το σκορ στο τέλος ήταν 28 – 30.

Στην 3η περίοδο οι παίχτες του OTE 2 άρχισαν να βρίσκουν σιγά-σιγά το παλιό τους εαυτό παρόλο που δεν είχαν στην διάθεση του τον Coach Κατσαΐτη. Ο Γρυλλάκης ανέβασε την απόδοση του κάτω και από τις 2 ρακέτες και σε συνδυασμό με τις πολύ καλές επιλογές στην επίθεση από τον Μόντι και τον Δημητράτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει. Από την άλλη άρχισαν να εμφανίζονται σημάδια κούρασης από τους λιγοστούς παίχτες της OGILVY και έτσι στο τελείωμα της περιόδου το σκορ ήταν 41 – 36.

Στο 4ο δεκάλεπτο το θέαμα και από τις 2 ομάδες βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο. Οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετικά και πιο συγκεκριμένα με τα 2 εύστοχα τρίποντα του Μόντι και του Δημητράτο εκτόξευσαν την διαφορά στο +11. Και ενώ φάνηκε πως το παιχνίδι είχε πλέον γύρει υπέρ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν μεθοδικά να εκμεταλλεύονται κάθε λάθος των αντιπάλων τους και με τον Σαπλαούρα να παίζει απίστευτα σε εκείνο το διάστημα, κατάφεραν και μείωσαν κάνοντας το ματς ντέρμπι. Ο ελάχιστος όμως χρόνος που είχε απομείνει δούλεψε υπέρ των γηπεδούχων και έτσι εκείνοι ήταν που έφυγαν με το ροζ φύλλο με το τελικό σκορ να είναι 52 – 49.
Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν Δημητράτος και Μόντι που πέτυχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα της OGILVY ο Διακρούσης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Διαιτητές : Αποστολίδης, Ζιώγας.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Ξαγοράρης Γιάννης (Παίχτης OTE 2) : “Το παιχνίδι ήταν πόντο πόντο. Καταφέραμε να το πάρουμε. Δεν παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα, παρ’ όλο που είχαμε περισσότερους παίχτες. Τέλος καλό όλα καλά. Έπαιξαν και όλα τα παιδιά και καταφέραμε να πάρουμε ακόμη μια νίκη. Ευχαριστώ.”