12/02/2020 22:00 Super League A 19/20 10 40'

Deloitte823191161
Frezyderm251991669

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Για τον Β’ ομίλο της Super League η ομάδα της Deloitte υποδέχθηκε την Frezyderm που πήρε μια ανέλπιστη και σπουδαία νίκη με σκόρ 61-69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man. Η Frezyderm ξεκίνησε δυνατό και με εξαιρετική απόδοση σε άμυνα και επίθεση έκανε ένα σερί 0-16 ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 8-25.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε man to man, βελτίωσαν την απόδοση τους και μείωσαν τη διαφορά χωρίς ωστόσο να καλύψουν τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 31-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο, με ένα σερί 11-2 μείωσαν στους -4 (42-46) και οι περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 50-53.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 5, στη μέση της περιόδου το σκόρ ήταν 57-62 και κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 61-69.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αναστασίου που έκανε double double με 20 πόντους & 12 ριμπάουντ και Λιάπης με 15 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μελάς που έκανε double double με 17 (3) πόντους & 10 ριμπάουντ, Χαριτόπουλος με 18 (1) και Μποτσάκος με 18 (2) πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ψύχας