53 - 80

23/02/2020 18:30 Super League A 19/20 9 40'

Nestle191016853
Mytilineos2617231480

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής Super League A, μεταξύ της Nestle και της Mytilineos, οι τελευταίοι πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-80.

Ορεξάτες μπήκανε οι δύο ομάδες στον αγώνα παίζοντας σε γρήγορο ρυθμό και τρέχοντας καλά το γήπεδο βάζοντας συνεχόμενους πόντους το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 14-12. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 19-26.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος καθώς η Mytilineos κράτησε πολύ εύκολα τη διαφορά την οποία ανέβασε κιόλας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 29-43.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι με ένα μίνι ξέσπασμα κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 10 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς η Mytilineos ανέβασε τον πήχη και εξασφάλισε μια διαφορά ασφαλείας με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 45-66.

Τυπική διαδικασία ήταν το υπόλοιπο του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν καθόλου έτσι ώστε να δώσουν δικαίωμα στους αντιπάλους τους να έχουν ελπίδες για την μεγάλη επιστροφή στο ματς με το τελικό σκορ να είναι 53-80.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χανιόγλου με 17(5) και ο Κοψιδάς με 16(3) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπερδεμπές με 29(4) και ο Σταυρόπουλος με 12(2) πόντους.

Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Τσουράπας