26/11/2021 20:30 Shipping League 21/22 4 0'

Kyklades Maritime716191860
Angelicoussis Group141581047

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ των Kyklades και του ANGELICOUSSIS GROUP οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 47.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και με διάθεση, προσπαθώντας από την αρχή να εξασφαλίσουν τη νίκη. Επιθετικά προσπάθησαν να δουλέψουν τα συστήματα τους γυρνώντας την μπάλα σταθερά και προσπαθώντας να βρουν την κατάλληλη επιλογή χωρίς βιασύνη. Αμυντικά επέλεξαν την συντηρητική προσέγγιση της άμυνας ζώνης χωρίς ιδιαίτερη πίεση σε όλο το γήπεδο διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου σε 7 – 14.

Η κλειστή άμυνα ζώνης και από τις δύο ομάδες συνεχίστηκε για την δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες επέλεξαν να μην προσπαθήσουν να βρουν διαδρόμους τρυπώντας την άμυνα των αντιπάλων τους και το παιχνίδι βασίστηκε πάνω στην ευστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων. Πάρε το γεγονός ότι στα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με μία διαφορά ασφαλείας 16 – 24 οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να πιέσουν και να ροκανίσουν τη διαφορά ολοκληρώνοντας ημίχρονο με σκορ 23 – 29.

Επιστρέφοντας στο παρκέ καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν έτοιμη να χαλαρώσει και να αφήσει το παιχνίδι. Το τέμπο του παιχνιδιού ήταν γρήγορο με τους παλμούς αρκετά ανεβασμένους, την διαφορά να έχει μειωθεί και τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Στα πρώτα 5 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ (34 – 32) ωστόσο τα βιαστικά σουτ των φιλοξενούμενων και κάποιες κακές επιλογές τους πάνω στην ένταση του αγώνα οδήγησαν την τρίτη περίοδο να κλείσει με σκορ 42 – 37.

Η τελευταία περίοδος κρίθηκε στο ποιος είχε πιο καθαρό μυαλό. Παρά το γεγονός ότι από τους φιλοξενούμενους είδαμε καλό μπάσκετ, θέληση και μαχητικότητα οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι στον αγώνα έχοντας καλύτερη ψυχολογία και κάνοντας πιο σωστές επιλογές. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 60 – 47 με τους γηπεδούχους να αποχωρούν με το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Κιουλάφας, Τσάφος