62 - 35

24/11/2021 20:00 Shipping League 21/22 4 0'

EastMed2117121262
Arcadia57111235

Στον Αγώνα της 4ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  EASTMED και της ARCADIA οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-35.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους σε καλή μέρα. Μόλις στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έτρεξαν ένα σερί 7-0 διαμορφώνοντας το σκορ για  τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα σε 9-2. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ανακάμψουν η ασφυκτική άμυνα των παικτών της EASTMED τους οδήγησε σε λάθος πάσες που έφεραν εύκολους πόντους για τους γηπεδούχους μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-5.

Αμυντικά το δεύτερο δεκάλεπτο ακολούθησε το πρώτο. Οι δύο ομάδες έπαιξαν συγκεντρωμένα στην άμυνα προσπαθώντας να αξιοποιήσουν οποιοδήποτε λάθος των επιτιθέμενων. Δυστυχώς για ακόμα ένα δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν στο παρκέ τον καλύτερο τους εαυτό συνεχίζοντας με αρκετά λάθη. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους γύρισαν γρήγορα την μπάλα και δημιούργησαν φάσεις τόσο κοντά στο καλάθι όσο και ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 38-12.

Επιστρέφοντας για το δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξαν ουσιαστικές αλλαγές στην εικόνα των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τον ρυθμό που είχαν καθορίσει στο πρώτο ημίχρονο δοκιμάζοντας ωστόσο και μερικά καινούρια πράγματα. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι που παρά την εμφανή κούραση που είχαν δεν παράτησαν το παιχνίδι δείχνοντας  μαχητικότητα και θέληση μέχρι το τέλος του αγώνα. Τελικά οι παίκτες της EASTMED κυριάρχησαν το παιχνίδι με τελικό σκορ 62-35.

Διαιτητές: Μπούκας, Αποστολίδης