66 - 67

28/04/2022 22:00 Shipping League 21/22 5 40'

DNV616291966
Kyklades Maritime1721191067

Στον Αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της DNV και της Kyklades οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-67.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τις αμυντικές τους προσπάθειες για να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο με τις οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 4-8 στα πρώτα 5 λεπτά με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έμειναν στο 0 για 3 λεπτά, παράγοντας που ανέβασε τη διαφορά υπέρ των αντιπάλων τους που έφτασε σε διψήφια διαφορά   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες είχαν ένα καλό ξεκίνημα με καλό σκοράρισμα. Οι Kyklades όμως κράτησαν την υπερ τους διαφορά με ομαδικό παιχνίδι και το σκορ ήταν 15-30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, σε ένα διάστημα 2 λεπτών οι γηπεδούχοι με σερί 6 πόντων έδειξαν να είναι ανταγωνιστικοί με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-38.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά με ένα αρχικό σερί 7-2 στα πρώτα 2 λεπτά με το ρυθμό να έχει πέσει  και το σκορ ήταν  36-50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές που διέπρατταν αρκετά φάουλ. Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι σταδιακά πριόνιζαν τη διαφορά και προετοιμάζονταν για τη 4η περίοδο, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-57.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, 90 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του η διαφορά είχε πέσει στους 6 πόντους με του γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν σκορ που οδήγησε τον αγώνα σε ανατροπή του οδηγού του αγώνα με 61-59 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες κονταροχτυπήθηκαν με τη μεγαλύτερη διαφορά να διαμορφώνεται 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 61-65 για να ισοφαριστούν 15 πριν το τέλος. Σε ένα δραματικό φινάλε, 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, το σκορ ήταν 65-67 υπερ. των φιλοξενούμενων  και μπορούσαν να ισοφαριστούν αλλά η χαμένη βολή στο τέλος από τους αντιπάλους τους τους έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα.