57 - 42

07/12/2021 20:00 Shipping League 21/22 6 0'

Tsakos Group1215161457
Arcadia91313742

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής  για την Shipping League που διεξήχθη στην Λεόντειο Πατησίων  μεταξύ της Tsakos Group  και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο  οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης τη στιγμή που οι παίκτες της Tsakos τους επέλεξαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο προκείμενου να δυσχεράνουν τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων τους , κάτι το οποίο λειτούργησε καθώς στα μέσα της περιόδου προηγούνταν 10-6. Στην συνέχεια παρά τις προσπάθειες και από τις 2 πλευρές καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με  σκορ 12-9.

Στο 2ο  Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν τα αμυντικά τους πλάνα κρατώντας μια ζώνη σφιχτή πού έπνιξε τις προσπάθειες της Arcadia κρατώντας τους άσφαιρους για περίπου 4 λεπτά  και το διαμορφώνοντας σκορ  στα μισά της περιόδου σε 21-16 . Στο υπόλοιπο της περιόδου πολλές προσπάθειες και από τις 2 πλευρές κατέληγαν σε άστοχα τρίποντα. Στο ίδιο χρονικό διάστημα οι τραυματισμοί παικτών ξεκίνησαν να πληγώνουν τους φιλοξενούμενους  με τη διαφορά στο ημίχρονο να μένει στα ίδια επίπεδα.

Στο 3ο Δεκάλεπτο  οι μεν και οι δε επιδόθηκαν σε οργανωμένες επιθέσεις που κατάφεραν να κρατήσουν σε ισορροπία το παιχνίδι με το συγκεκριμένο τέμπο καθώς το επιμέρους σκορ για το πρώτο πεντάλεπτο ήταν 9-9. Στην πορεία οι παίκτες της Arcadia ξεκίνησαν να εμφανίζουν τα πρώτα σημάδια κόπωσης καθώς νέοι τραυματισμοί περιόρισαν το δυναμικό τους στην πεντάδα που αγωνιζόταν χωρις ωστόσο αυτό να ανταποκρίνεται στο πίνακα του σκορ (43-35).

Στο 4ο Δεκάλεπτο  η ψαλίδα ξεκίνησε να ανοίγει υπέρ των γηπεδούχων καθώς οι φιλοξενούμενοι επηρεασμένοι από την έλλειψη βάθους στο ρόστερ τους επιδόθηκαν σε αρκετά λάθη που οδήγησαν σε  κλεψίματα και γρήγορους αιφνιδιασμούς για τους παίκτες της Tsakos επιτρέποντας τους να τρέξουν ένα σερί 10-0 με 5 λεπτά για το τελικό σφύριγμα. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα  δεν επεφύλαξε κάποιες συγκινήσεις για τους θεατές με την λήξη του αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 57-42.