21/12/2021 19:00 Shipping League 21/22 8 0'

Kyklades Maritime1613211464
Erma First101810947

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 8ης  Αγωνιστικής για τη Shipping League που διεξήχθη στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ μεταξύ της  Kyklades και της Erma first  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας άμυνα man to man με τους γηπεδούχους να παίζουν το χαρτί των τριπόντων και να δικαιώνονται καθώς απέκτησαν προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 8-2. Στην συνέχεια οι οργανωμένες επιθέσεις που επιστράτευσαν οι αντίπαλοι τους δικαίωσαν καθώς τους έδωσαν σκορ. Οι προπορευόμενοι αντιμετώπισαν κάποιες δυσλειτουργίες στην εκτέλεση των επιθέσεων τους, αλλα αυτό δεν τους εμπόδισε να κρατήσουν το προβαδισμα τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι ομάδες επέλεξαν να επιτεθούν κοντά στο καλάθι αλλα όχι με την ανάλογη αποτελεσματικότητα.  Σε αυτό το σημείο οι παίκτες της Erma first βρήκαν πιο πολλες λύσεις επιθετικά και κατάφεραν κοντά στα μισά της περιόδου να περάσουν μπροστα με 18-19, ανατρέποντας το προβάδισμα των γηπεδούχων  . Στο υπόλοιπο της περιόδου οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με συνεχείς εναλλαγές  και ισοπαλίες δίνοντας έναν αμφίρροπο χαρακτήρα στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στο τέλος του ημιχρόνου    καθώς ήταν μπροστά με σκορ 29-28.

Στο 2ο ημίχρονο, τα πολλά επιθετικά τελειώματα λειτούργησαν ευεργετικά για τους γηοπεδούχους καθώς τους έδωσαν τη δυνατότητα να αυξήσουν την απόσταση από τους αντιπάλους τους, έστω και αν αυτό ήταν κατά 1 καλάθι, γράφοντας το σκορ  στα πρώτα 5 λεπτά τους 3ου  δεκαλέπτου στο 37-34. Στην πορεία οι παίκτες της Kyklades, έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και αποτελεσματικά και αυτό τους απέφερε καρπούς. Είδαν σε μικρό χρονικό διάστημα την διαφορά να γίνεται διψήφια, κλείνοντας το δεκάλεπτο  με σκορ 50-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ήταν η περίοδος όπου οι φιλοξενούμενοι θα έπρεπε να παίξουν τα ρέστα τους για να μπορέσουν να μπουν μέσα στο παιχνίδι και να το διεκδικήσουν. Αυτό όμως δε κατέστη δυνατό για 2 λόγους. Ο πρώτος υπήρξε η έλλειψη βάθους στο ρόστερ που τους οδήγησε αναπόφευκτα στη κούραση και ο δεύτερος η αλληλεξουδετέρωση επιθετικά των ομάδων που οδήγησε το ρολόι του αγώνα να τρέχει σε βάρος τους. Για του λόγου το αληθές, με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη οι ομάδες είχαν επι μέρους σκορ 2-0. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, έμενε μόνο να μάθουμε το τελικό σκορ της νίκης της Kyklades το οποίο ήταν 64-47.