24/05/2022 19:00 Shipping League 21/22 9 40'

Minerva Marine619112157
EastMed1412181054

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της  Minerva Marine και της Eastmed οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-54.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν αμυντικό προσανατολισμό εστιασμένο σε man to man ενώ οι αντίπαλοι τους σε ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός που έδωσε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στους φιλοξενούμενους που μπόρεσε να σβήσει κάθε επιτυχημένη αντίπαλη επιθετική προσπάθεια και το σκορ ήταν 0-11  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η αστοχία των γηπεδούχων διακόπηκε που τους βοήθησε να πλησιάσουν στο σκορ και να δείξουν πως θα είναι ανταγωνιστικοί  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο αγώνας απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό με τις ομάδες να βγάζουν πολύ ενέργεια στο παρκέ με run n gun στυλ  και τους παίκτες της Minerva να πετυχαίνουν σερί 13-4 και το σκορ ήταν  21-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια διάθεση και με συνδυασμό αιφνιδιασμών και επιθετικών ριμπάουντ έβρισκαν σκορ  που τους κράτησαν σε θέση οδηγού με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ώστε να ανταποκριθούν στις ανάγκες του αγώνα άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man οποίο συνέβαλλε στις επιθετικές άμυνες όπου υπέκυπταν σε πολλά φάουλ και δημιουργούσαν  μεγάλη δυσκολία στην αντίπαλη εκτέλεση  και το σκορ ήταν  30-28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκηνικό εξακολούθησε να είναι ίδιο με συχνές διακοπές λόγω των φάουλ. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε σε αυτό το διάστημα να πάρει μια διαφορά που θα ήταν καλό προβάδισμα για τη συνέχεια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Eastmed έβγαλαν αντίδραση μη πτοούμενοι από την τελευταία εξέλιξη του αγώνα και με σερί 10-2 βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής  και το σκορ ήταν  48-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωση τους και έκαναν μέτριες επιλογές στην εκτέλεση των προσπαθειών τους και λάθη που τους έδωσαν το κίτρινο φύλλο αγώνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-54.