15/02/2022 Postponed Shipping League 21/22 10 40'

EastMed71471341
Erma First149111852

MATCH REPORT

Στον Αγώνα της 10ης  Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Eastmed και της Ermafirst οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-52

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες επέλεξαν να υιοθετήσουν γρήγορο τέμπο και οργανωμένες επιθέσεις καθώς είχαν πίστη στις δυνατότητες τους αν και οι γηπεδούχοι είχαν στο πάγκο τους μονο 2 διαθέσιμους παίκτες. Από την αρχή του αγώνα το έργο τους ήταν δύσκολο και έγινε πιο πολύ όταν στα πρώτα 5 λεπτά υπολείπονταν 5 πόντους των αντιπάλων τους 4-9. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν στο έπακρο αυτό τους το πλεονέκτημα, συνέχισαν να παίζουν γρήγορα γνωρίζοντας ότι είχαν άνεση στο rotation τους   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν ξεκινήσει να χάνουν το ρυθμό τους καθώς αστοχούσαν σε εύκολα καλάθια στο ζωγραφιστό με το σκορ ωστόσο να παραμένει στα ίδια επίπεδα μέχρι τα μισά της περιόδου (10-18) . Στο υπόλοιπο, οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά οριακά μη θέλοντας και οι ίδιοι να ανεβάσουν τα επίπεδα κόπωσης τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 14-25.

Μετά την ανάπαυλα οι ομάδες βγήκαν κρύες και αποσυντονισμένες  μένοντας χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Όταν οι ομάδες κατάφεραν να λήξουν αυτή την αφλογιστία δόθηκε για ακόμα μια φορά η ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πληγώσουν λίγο ακόμα τους αντιπάλους τους φτάνοντας την διαφορά σε double score (15-29). Στην πορεία οι γηπεδούχοι, έβγαλαν ψυχή και με μια αντεπίθεση διαρκείας κατέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους δείχνοντας άκρως ανταγωνιστικοί. Η  περίοδο έκλεισε με σκορ 28-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να μπούν σε καταστάσεις που θα διακινδύνευαν την κατάκτηση της νίκης και φρόντισαν στο 35ο λεπτό του αγώνα να έχουν διψήφια διαφορά ασφαλείας (31-41) . Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν διέθεταν ούτε το δυναμικό ούτε τις ιδέες ώστε να απειλήσουν. Το επιμέρους 10-11 σε αυτό το χρονικό διάστημα, ήταν ένα παράσημο σε μια αναμέτρηση που εξ αρχής είχαν μεγάλο μειονέκτημα.